Curlingin SM-sarja 2026-2027 - Tilastot

Mestaruussarja
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
Hänninen, Joensuun Curling 55.00 75.00 20.00 50.00 0.00
Äikiä, Copper Hill Curling Club 50.00 50.00 0.00 0.00 20.00
Pöllänen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 0.00 50.00 50.00 100.00 66.67
Järvinen, Copper Hill Curling Club -66.67 0.00 66.67 0.00 50.00
Mestaruussarja
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
Järvinen, Copper Hill Curling Club 4.00 - 13.00 -1.33 -1.25
Äikiä, Copper Hill Curling Club 4.00 - 11.00 1.50 -2.00
Pöllänen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 13.00 - 4.00 1.25 1.33
Hänninen, Joensuun Curling 11.00 - 4.00 2.00 -1.50
I-divisioona
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
Rantamäki, Hyvinkään Curling 30.00 60.00 30.00 55.56 52.63
Ahrenberg, Copper Hill Curling Club 28.82 52.63 23.81 40.00 36.00
Lehtinen, Copper Hill Curling Club 22.37 47.37 25.00 40.00 37.50
Matarmaa, Loimaa CC 5.00 35.00 30.00 46.67 38.46
Häkkinen, Hyvinkään Curling -16.21 27.27 43.48 28.57 33.33
Rissanen, M-Curling -21.74 26.09 47.83 38.46 25.00
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat -38.47 15.38 53.85 45.45 38.89
I-divisioona
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
Ahrenberg, Copper Hill Curling Club 7.50 - 7.00 1.05 -0.76
Matarmaa, Loimaa CC 6.50 - 6.50 0.80 -0.62
Lehtinen, Copper Hill Curling Club 6.50 - 6.00 1.15 -0.83
Häkkinen, Hyvinkään Curling 6.17 - 8.67 0.17 -0.90
Rissanen, M-Curling 5.17 - 6.50 0.43 -0.90
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 4.67 - 8.17 -0.27 -0.78
Rantamäki, Hyvinkään Curling 10.00 - 3.67 1.35 0.58
II-divisioona
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
Ei analysoituja pelejä.
II-divisioona
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
Ei analysoituja pelejä.
Mestaruussarjakarsinta
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
Kalpamaa, Copper Hill Curling Club 30.00 50.00 20.00 14.29 46.15
Rantamäki, Hyvinkään Curling 29.55 54.55 25.00 50.00 41.18
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 0.00 38.46 38.46 22.22 35.71
Lehtinen, Copper Hill Curling Club -7.69 30.77 38.46 50.00 28.57
Vesamo, Copper Hill Curling Club -25.00 31.25 56.25 37.50 27.27
Mestaruussarjakarsinta
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
Kalpamaa, Copper Hill Curling Club 9.50 - 4.00 1.40 0.08
Lehtinen, Copper Hill Curling Club 6.50 - 7.25 0.77 -0.93
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 4.75 - 8.75 0.31 -1.43
Vesamo, Copper Hill Curling Club 4.25 - 9.75 -0.56 -1.18
Rantamäki, Hyvinkään Curling 10.00 - 5.25 1.50 0.06

Tunnuslukujen määritelmät

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssä ja SD:ssä. Mitä korkeampi HF joukkueella on, sitä paremmin se yleensä menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu ottamaan vähintään kaksi pistettä. Nollapäitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. Nollapäitä ja varastettuja päitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Lue lisää: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html