Finnish Curling Championships 2026-2027 - Statistics

Championship League
Team HF HE % SD % FE % SE %
HĂ€nninen, Joensuun Curling 55.00 75.00 20.00 50.00 0.00
ÄikiĂ€, Copper Hill Curling Club 50.00 50.00 0.00 0.00 20.00
PöllÀnen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 0.00 50.00 50.00 100.00 66.67
JĂ€rvinen, Copper Hill Curling Club -66.67 0.00 66.67 0.00 50.00
Championship League
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
JĂ€rvinen, Copper Hill Curling Club 4.00 - 13.00 -1.33 -1.25
ÄikiĂ€, Copper Hill Curling Club 4.00 - 11.00 1.50 -2.00
PöllÀnen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 13.00 - 4.00 1.25 1.33
HĂ€nninen, Joensuun Curling 11.00 - 4.00 2.00 -1.50
Division I
Team HF HE % SD % FE % SE %
RantamÀki, HyvinkÀÀn Curling 30.00 60.00 30.00 55.56 52.63
Ahrenberg, Copper Hill Curling Club 28.82 52.63 23.81 40.00 36.00
Lehtinen, Copper Hill Curling Club 22.37 47.37 25.00 40.00 37.50
Matarmaa, Loimaa CC 5.00 35.00 30.00 46.67 38.46
HÀkkinen, HyvinkÀÀn Curling -16.21 27.27 43.48 28.57 33.33
Rissanen, M-Curling -21.74 26.09 47.83 38.46 25.00
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat -38.47 15.38 53.85 45.45 38.89
Division I
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Ahrenberg, Copper Hill Curling Club 7.50 - 7.00 1.05 -0.76
Matarmaa, Loimaa CC 6.50 - 6.50 0.80 -0.62
Lehtinen, Copper Hill Curling Club 6.50 - 6.00 1.15 -0.83
HÀkkinen, HyvinkÀÀn Curling 6.17 - 8.67 0.17 -0.90
Rissanen, M-Curling 5.17 - 6.50 0.43 -0.90
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 4.67 - 8.17 -0.27 -0.78
RantamÀki, HyvinkÀÀn Curling 10.00 - 3.67 1.35 0.58
Division II
Team HF HE % SD % FE % SE %
No games have been analyzed yet.
Division II
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
No games have been analyzed yet.
Championships qualification
Team HF HE % SD % FE % SE %
Kalpamaa, Copper Hill Curling Club 30.00 50.00 20.00 14.29 46.15
RantamÀki, HyvinkÀÀn Curling 29.55 54.55 25.00 50.00 41.18
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 0.00 38.46 38.46 22.22 35.71
Lehtinen, Copper Hill Curling Club -7.69 30.77 38.46 50.00 28.57
Vesamo, Copper Hill Curling Club -25.00 31.25 56.25 37.50 27.27
Championships qualification
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Kalpamaa, Copper Hill Curling Club 9.50 - 4.00 1.40 0.08
Lehtinen, Copper Hill Curling Club 6.50 - 7.25 0.77 -0.93
Saarelainen, Helsingin Yliopiston Curlaajat 4.75 - 8.75 0.31 -1.43
Vesamo, Copper Hill Curling Club 4.25 - 9.75 -0.56 -1.18
RantamÀki, HyvinkÀÀn Curling 10.00 - 5.25 1.50 0.06

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html