Curlingliiton hallitus ja operatiivinen toiminta

Hallituksen tehtävät

Liiton sääntöjen mukaan sen johdosta ja käytännön toiminnasta huolehtii hallitus, jonka toimintaa avustavat liiton palkkaamat toiminnanjohtaja ja huippu-urheilukoordinaattori.

Hallituksen muodostavat puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja sekä näiden lisäksi vähintään viisi ja enintään kymmenen varsinaista jäsentä, sekä kahdesta viiteen varajäsentä. Kaikki edellä mainitut valitsee liiton syyskokous kahdeksi kalenterivuodeksi kerrallaan syksyllä 2020 hyväksyttyjen uusien toimintasääntöjen mukaisesti.

Hallitus valitsee sihteerin ja rahastonhoitajan, joiden ei tarvitse olla hallituksen jäseniä.

Koko hallitukselle voi lähettää sähköpostia osoitteeseen liitto.hallitus [at] curling.fi.

Hallituksen kokoonpano 2022

Puheenjohtaja:
Tero Tähtinen    040 048 2347    tahtinen.tero [at] gmail.com    

Varapuheenjohtaja:
Petteri Koskikallio    050 555 7672    pkoskikallio [at] gmail.com

Varsinaiset jäsenet:            
Matias Huhtilainen    040 772 9871    matias.huhtilainen [at] uef.fi (Joensuun Curling ry)
Olli Rissanen    040 553 1233    olli.rissanen2 [at] gmail.com (M-curling ry)
Lauri Ikävalko    044 5628 549    lauri.ikavalko [at] kisakallio.fi (Kisakallio Curling Club ry)   
Jouko Riikonen    040 071 7110    jouko.riikonen [at] hotmail.fi (Hyvinkään Curling ry)
Taru Oksanen, sihteeri    040 758 2860    oksanen.taru [at] gmail.com  (Curling Ladies Lohja ry)
Vesa Kokko, PT-curlingedustus    041 516 4778    vesa.kokko [at] ptcurling.fi 
Teemu Klasila, PT-curlingedustus    040 1707 297    klasila [at] hotmail.com (Curling Kangasala ry)
Varajäsenet:
1. Lotta Immonen     040 0927 803    lotta.immonen22 [at] gmail.com (Kisakallio Curling Club ry)
2. Seppo Nissinen    040 510 9033    sjnissinen [at] gmail.com (Kangasniemi Kurlinki ry)        

Liiton operatiivisen toiminnan organisointi

Curlingliiton käytännön toimintaa pyörittää hallituksen ohella valiokunnat sekä Curlingliiton palkkaamat toiminnanjohtaja että huippu-urheilukoordinaattori.

Valiokuntien tehtävät on kerätty omalle sivulleen: valiokunnat.