MM -Ottelussa USA-Japani, alkusarjan 3. vs 4. playoffissa, Japani johti ottelua 3-1, kun nähtiin kahdeksannessa päässä erikoinen tilanne. Tilanne, jollaisia sattuu useinkin Curlingissa, jos heittävä joukkue ei ole hereillä.
Kuvassa 1 näkyy tilanne USAn heiton jälkeen. Japanin Morozumi päättää lähteä yrittämään tuplaa keltaisista ohuella leikkurilla vasemmalla pesässä olevaan keltaiseen ja siitä myötäkierteellä myös takapesässä olevaa keltaista tavoitellen. Hetkeä myöhemmin (kuva 2): Punainen heittokivi tuli nuolen suunnasta, leikkasi keltaista ja jatkaa kohti takapesäkiviä. Tähän asti kaikki hyvin?
Molemmat keltaiset ovat kolmannessa kuvassa jo liikkeellä. Vasemmalle liikkuva keltainen kivi työntää punaisen seinään ja kääntyy osuman seurauksena kuvassa alaspäin. Japanin pelaajat eivät kuitenkaan reagoi punaisen reunakiven lievään "pomppuun" seinästä, jolloin se paluumatkalla osuu uudelleen keltaiseen ja ohjaa sitä (??) lievästi takaisin kohti pesää..
Viimeisessä kuvassa näkyy, kun vasemmasta seinästä pompannut punainen kivi tökkää keltaista vielä ja keltainen jää pesän reunalle.
Härdelli on valmis. Tuomari kutsutaan paikalle. Tuomari ilmoittaa, että USA:n kapteeni saa määrittää keltaisen kiven paikan, koska Japani rikkoi. USA jättää kiven pesän reunalle
TOIMITTAJAN MIELIPIDE
Japani mokasi. Paikalla ollut yleisö buuasi turhaan jenkeille, jonka kapteeni jätti kiven pesään. Päästä 3 p ja 4-3-johto, 8.pää. Katsokaa itse tuubista osoitteesta https://www.youtube.com/watch?v=Q_Z79n_ZSgk, kohta 2:09:00
Kommentit