Suomen pyörätuolicurlingjoukkue matkustaa lajin MM-karsintakilpailuihin Skotlantiin. Suomi osallistuu Invernesissä 4.-9. marraskuussa 2007 järjestettäviin MM-karsintakilpailuihin ensimmäistä kertaa.
Pyörätuolicurling (pt-curling) on Suomen Curlingliiton ja Suomen Invalidien Urheiluliiton uusin laji, joten Suomen joukkue osallistuu ensimmäistä kertaa lajin kansainvälisiin kilpailuihin. Suomen joukkue hakee turnauksesta kokemusta kansainvälisistä kilpailuista ja tavoittelee samalla paikkaa ensi vuoden MM-kilpailuihin. Karsintakilpailuun osallistuu kymmenen maata, joista kaksi parasta saa paikan vuoden 2008 MM-kilpailuihin. Suomen joukkueen lisäksi MM-karsintakilpailuun osallistuvat Ruotsi, Tanska, Puola, Tsekki, Saksa, Italia, Kiina, Bulgaria ja Englanti. MM-kilpailuihin ovat paikkansa varmistaneet Kanada, Japani, Korea, Norja, Venäjä, Skotlanti, Sveitsi ja USA.
Suomen joukkueessa pelaavat Riitta Särösalo (Nokia), Harri Haapala (Järvenpää), Jari Manni (Helsinki), Tuomo Aarnikka (Vantaa) ja Seppo Pihnala (Helsinki). Valmentajina toimivat Anne Malmi (Hyvinkää) ja Lauri Ikävalko (Lohja).
Suomen joukkueen otteluohjelma
maanantai 5.11. (kellonajat paikallista aikaa)
klo 10:30 Englanti - Suomi
klo 15:30 Suomi - Ruotsi
tiistai 6.11.
klo 10 Suomi - Bulgaria
klo 15 Saksa - Suomi
keskiviikko 7.11.
klo 10 Tanska - Suomi
klo 15 Suomi - Tsekki
torstai 8.11.
klo 10 Puola - Suomi
klo 15 Suomi - Italia
perjantai 9.11.
klo 9:30 Suomi - Kiina
klo 13 ja 16:30 Tiebreakit, jos tarvitaan
Kaikki joukkueet pelaavat toisiaan vastaan. Kaksi eniten voittoja saavuttanutta joukkuetta saa MM-kilpailupaikan. Jos kaksi parasta joukkuetta ei ole selvillä Round Robin -kierrosten jälkeen, pelataan tie break -ottelut tasavoitoissa olevien joukkueiden kesken.
Pyörätuolicurling pähkinänkuoressa
Pyörätuolicurlingin on jäällä pelattava taktista osaamista ja taitoa korostava joukkuepeli. Pyörätuolicurlingin on ollut paralympialaji vuodesta 2006 lähtien. Pelissä pelataan kuusi päätä. Heitto tapahtuu aina pyörätuolista. Heiton voi tehdä kädellä tai työntövarrella. Pelissä ei harjata. Pisteen saa jokaisesta kivestä, joka on lähempänä pesän keskustaa kuin vastustajan lähin kivi. Radan pituus on 44,5 metriä, leveys 4,75 metriä.
Joukkueeseen kuuluu viisi pelaajaa ja joukkueen tulee koostua molemmista sukupuolista.
Pyörätuolicurlingin luokittelu on yksinkertainen. Pelaaja tarvitsee vain lääkärintodistuksen siitä, että hän tarvitsee pyörätuolia päivittäisessä liikkumisessaan.
Kts. pyörätuolicurlingin säännöt
Katso myös
- Kirjaudu tai luo uusi tunnus kommentoidaksesi
Kommentit7
Kuulumisia Skotlannista.
1. kierros
Englanti-Suomi 6-5
2.kierros
Suomi-Ruotsi 0-11
Ajantasaisia tuloksia voi seurata osoitteesta icesportinverness.org.uk
Lisää tuloksia Suomen peleistä
3. Kierros
Saksa-Suomi 8-2
4. Kierroksen peli
4. kierros
Tanska-Suomi 10 - 5
Tuloksia taasen
5. kierros
Suomi-Tsekki 3 - 8
6. ja 7. kierroksen tulokset Suomen peleistä
6. kierros
Puola - Suomi 9 - 4
Ennen pelin alkua hallissa vietettiin hiljainen hetki Jokelan ampumavälikohtauksen takia.
7. kierros
Suomi - Italia 3 - 10
Suomelle voitto Kiinasta
Suomi - Kiina 7 - 4
MM-Karsinnat jatkuvat vielä tie-break otteluilla, koska kaksi parasta maata ei ole vielä selvillä. Tanska, Saksa, Italia ja Ruotsi, kaikilla 6 voittoa.
Ruotsi pelaa Saksaa vastaan ja Tanska Italiaa vastaan.
MM-karsinnan sijoitukset
Pyörätuolicurlingin MM-kisoihin Sveitsiin pääsivät Ruotsi ja Italia.
Viimeiset pelit
Ruotsi - Saksa 10 - 2
Tanska - Italia 4 -6
MM-karsinnan sijoitukset