Tässä tarinassa pohditaan curlingin heiton pieniä osasia. Heiton eri palaset -jutun tarkoitus on laittaa Sinut miettimään omaa heittotekniikkaasi ja antaa vinkkejä sen parantamiseen. Olen jaotellut heiton palasiin, joissa kokemukseni mukaan on jokaisella miettimistä. Tavoitteena on saada oma tekniikka sellaiseksi, että heiton lopputulos olisi mahdollisimman usein haluttu.
Osa A: Ennen heittoa
Heitto muodostuu kokonaisesta sarjasta pieniä asioita, jotka ovat peräkkäin etenevä prosessi jokainen heittokerta. On hyvä pyrkiä tekemään ne aina täsmälleen samalla tavalla ja tietysti mahdollisimman oikeaoppisesti. Prosessi koostuu ennen heittoa tapahtuvasta osasta, heiton aikaisesta ja irrotuksen jälkeisestä osasta.
1. Asento hakilla ja valmistautuminen heittoon
a) Putsaa hakki irtolumesta ja jäästä, jotta ponnistusjalka ei luista ponnistaessa. Laita jalka hakille huolellisesti niin, että jalan päkiä on kunnolla hakkia vasten. Huolehdi siitä, että varpaat osoittavat kapteenin merkkiä kohti.
b) Suurin osa painosta on hakilla olevan jalan päällä.
c) Laskeudu hakin päälle kyykkyyn. Pidä selkä suorana ja rentona.
d) Puhdista kivi huolella – Käännä kivi ja pyyhi kiven pohja harjalla (ei rasvaisella kädellä) ja putsaa kivestä irronnut irtolumi pois kiven alta, ennen kuin käännät kiven takaisin jäälle.
e) Aseta liukujalkasi hivenen hakilla olevan jalan edelle (kantapää varpaiden kohdalle) Asennon tulee tuntua rennolta ja helpolta.
f) Osoita hakilla olevan jalan polvella suoraan kohti merkkiä, Huolehdi siitä, että hartialinja on kohtisuorassa merkkiä kohti ja hartiat ovat yhtä korkealla (ts. et ole kallellaan kummallekaan puolelle).
g) Aseta harja jäähän niin, että harja osoittaa ylöspäin ja sen selkäpuoli osuu jäähän. Aseta harja kainaloosi siten, että se tuntuu mukavalta ja nojaa rennosti lantiosi yläpuolella. Käden tulee olla rennosti harjassa eikä harja saa kammeta vartaloa tai kättä mihinkään suuntaan.
h) Kiven paikka hakilla. Laita kivi eteesi niin, että se sijaitsee heittokäden hartian ja kapteenin merkin välisellä linjalla. Jousta heittokätesi kyynärpäästä, jotta asento tuntuu luonnolliselta. Suorana oleva käsi helposti nostaa heittokäden hartiaa ja näin hartialinja menee korkeussuunnassa vinoon.
i) Ote kivestä – Aseta sormien viimeiset nivelet kahvan alle ja pidä kahvasta tukevasti sormilla. Laita peukalo luontevasti kahvan toiselle puolelle. Älä purista kahvaa kämmentä vasten, kämmen ei itse asiassa saa koskea lainkaan kahvaa. Käden tulee olla koko heiton ajan tässä asennossa suhteessa kahvaan. Käännä kivi vastakkaiseen suuntaan (kahvan etupuoli osoittaa noin klo 14 tai 10, riippuen siitä, millä kierteellä heitto suoritetaan). Pidä tämä asento kivessä siihen asti kunnes aloitat kiven irrotuksen.
Näiden alkutoimien jälkeen on aika valmistautua heittoon ajatuksen tasolla.
Osa B: Itse heitto
2. Työnnä kiveä eteenpäin
Kun alkuasento on rento ja hyvä, olet valmis aloittamaan heittosuorituksen. Aloita siirtämällä kiveä noin 10-20 senttiä eteenpäin merkkiä kohti saadaksesi kiven liikkeelle ja irti jäästä. Pidä hartiat suorassa. Liikuta ainoastaan ylävartaloasi ja pidä lantio tiukkana paikallaan. Liukujalan polvi laskeutuu hivenen, mutta asento (hartiat tasassa ja suoraan kohtisuorassa merkkiä kohti) säilyy muuten kasassa. Katso koko ajan merkkiin.
3. Lantion nosto ja askel taaksepäin
Tämä osa on tärkeää suorittaa niin huolella kuin mahdollista. Vedä kiveä suoraan taaksepäin nostaen samalla lantiota. Lantio menee suoraan taaksepäin ja nousee hakilla olevan jalan päälle suorassa linjassa merkkiin nähden. Tämä liike antaa heitolle suurimman osan voimasta, joten suorita se heiton vaatiman voiman mukaan. Kovaan heittoon tarvitset enemmän ja pidemmän askeleen taaksepäin kuin esimerkiksi hiljaiseen heittoon. Vedä kivi hakkijalan varpaita kohti ja pidä kivi keskilinjalla. Astu samalla liukujalalla taaksepäin. Jos heilautat kiveä, se täytyy vetää jalan vierestä taaksepäin. Siirrä koko vartalon paino hakin taakse ja liukujalan päälle. Paino siirtyy sitä taaemmaksi, mitä kovemmalla voimalla heität. Muista katsoa koko ajan merkkiin.
Pysäytä liike rauhallisesti. Aloita heittoliikkeen vieminen eteenpäin siirtämällä vartalon painoa kohti merkkiä. Laske kivi rauhallisesti jäähän, jos heilautit sitä ilmaan. Pidä kivi koko ajan samalla etäisyydellä edessäsi ja vartalo tiukkana, älä jousta liikaa kädellä vaan työnnä kiveä edelläsi.
4. Liukuasentoon meneminen ja liuku
Siirrä liukujalka eteen vasta kun olet siirtänyt kiveä reilusti eteenpäin. Siirrä liukujalka kiven taakse ja yritä laittaa se kiven taakse siten, että jalkaterä on avattuna hivenen ulospäin. Odota sen verran, että liike suuntautuu eteenpäin merkkiä kohti ja kivi kulkee reilusti edellä. Ponnista samalla hakkijalalla merkkiä kohti. Tärkeätä on tehdä tämä oikeassa rytmissä, jotta liikkeestä tulee sulava ja pehmeä. Katse edelleen koko ajan kohti merkkiä. Jos potkaiset liian aikaisin, vartalosi siirtyy helposti pois oikealta linjalta. Jos ponnistat liian myöhään, voi heiton voima jäädä liian hiljaiseksi. Yritä löytää harjoituksissa oikea rytmi ponnistukseen. Yleisin virhe on aloittelijalla se, että ponnistaa liian aikaisin ja näin kivi liikkuu vielä heilautuksen jälkeen hivenen sivuttain ja siihen samaan vartalon liike rajusti eteenpäin aiheuttaa tasapaino-ongelman. Vältät tämän ongelman oikealla ajoituksella ja rytmillä.
Heiton voima – Siirrä voima kiveen vartalon liikkeellä eteenpäin sekä ponnistamalla. Siirrä heiton voima kiveen liikuttamalla vartaloa eteenpäin ja työntämällä kiveä eteenpäin. Yritä toimia pehmeästi ja rauhallisesti. Voima heittoon muodostuu yhdessä painon siirrolla eteenpäin, kiven liikkeellä eteenpäin ja ponnistamalla hakilta. Ponnistuksessa yritä pitää ponnistusjalan asento hakilla koko ajan samana, ettei jalka käänny ponnistaessa sivuttain. Ponnistus koetetaan suunnata vain ja ainoastaan merkkiä kohti. Ponnistuksen jälkeen laskeudut liukuasentoon kiven taakse.
Tämä onkin heiton vaikein kohta. Kun laskeudut heittoasentoon ja samalla ponnistat eteenpäin merkkiä kohti, on helppo mokata heitto monella eri tavalla. Pyri pitämään kivi koko ajan heittolinjalla. Jos vartalo ei pysy ”kasassa” vaan suuntaa liikkeen merkistä sivuun (=ponnistat merkistä ohi), heittolinja on kadonnut jo heti alussa. Jos laskeudut liian nopeasti liukuasentoon, on mahdollista, että tasapaino järkkyy ja heilahdat tasapainoa hakiessasi ja näin menetät oikean linjan. Pidä katseesi koko ajan kipparin merkissä, älä vilkaise missään vaiheessa heittoa minnekään muualle kuin kipparin harjan kärkeen. Keskity tasapainoon ja vartalonhallintaan. Yritä päästä liukuasentoon nopeasti, mutta rauhallisesti. Kun liuku on alkanut kunnolla, suuntasi on liukuasennossa (takajalka suorana takanasi) kohti kipparin merkkiä. Liukuasennossa kivi on suoraan merkkiä kohti ja kasvosi suoraan kiven takana heittolinjalla. Käsi voi olla hivenen koukistettuna tai aivan suorassa, mutta tärkeintä on kiven liike oikealla linjalla hakilta merkkiin.
Takajalan asentoon on syytä myös kiinnittää huomiota, sillä jos jalka laahaa liian tiukasti jäätä, voi se vaikuttaa liu’un linjaan. Jos takajalkaa painaa jäätä vasten, se tietysti jarruttaa ja ohjaa kulkua kuin peräsin purjeveneessä. Jarrutusvaikutusta voi vähentää laittamalla esim. jotakin liukasta kengän kärkeen ja näin liu’un saa herkemmäksi ja liukkaammaksi. Toisaalta se asettaa myös lisää vaatimuksia tasapainolle kun takajalalle ei voi tukea kovinkaan paljon. Monesti ponnistus pikkaisenkin vinoon saattaa viedä liukkaan takajalan sivullepäin ja näin ”vetää” koko heittäjän vinoon ja oikealta linjalta pois. Kokeile ja harjoittele, mikä sopii sinulle ja mikä tuntuu luontevimmalta. Mitä liukkaampi takajalka, sitä vaikeampi heitto on teknisesti oikein suorittaa.
5. Irrotus
Pidä kiven kahva koko liu’un alkuosan ajan samassa asennossa. Aloita irrotus liu’un puolivälin jälkeen. Käännä loppuliu’un aikana kiven kahvaa kello 12 kohti siten, että irrotushetkellä kahva osoittaa kello kahtatoista. Päästä kivestä silloin irti irrottamalla käsi kahvasta rauhallisesti ja kuitenkin selkeästi. Älä ”hiplaa” kiveä ettei sen linja muutu. Jos irrotus on ”vetelä”, epäselvä tai kestää liian kauan saada käsi irti, on mahdollista että kiven linja muuttuu irrotushetkellä ja oikea linja menetetään sen takia.
Huonolla irrotuksella kivi lähtee helposti pois oikealta linjalta ja kulkeekin eri reittiä toiseen päähän kuin olit aikonut. Ns. koukku on esimerkki tästä. Jos kiveä kääntää irrotuksessa liikaa, kivi muuttaa suuntaa heittolinjalta ja kiven rata muuttuu jyrkästi irrotushetkellä, seuraa kiven kiertäminen enemmän kuin aikomus oli. Sama toisinpäin voi aiheuttaa kiven kulkemisen liian suoraan eli nk. antikoukku eli ”Andy”. Varotaan koukkua liikaa ja työnnetään irrotushetkellä kiveä sisältä ulospäin kädellä ja näin aikaansaadaan kiven suuntautuminen liikaa ulospäin sekä kierteen vaikutuksen alkaminen liian myöhään. Jos irrotus on kunnollinen, kivi kulkee muutaman metrin kohti merkkiä ennen kuin kierre alkaa vaikuttaa kiven rataan. Toki matka kierteen puremisen alkamiseen riippuu heiton voimasta.
Osa C: Heiton jälkeen
6. Perässä liuku
Heiton jälkeen ei ole mitään kiirettä nousta ylös, vaan liu’u kiven perässä rauhallisesti heittoasennossa. Näin harjaajat saavat täyden rauhan sijoittua kiven vierelle hyviin harjausasemiin. Takaa näet myös mihin kivi lähti, mikäli liu’uit merkkiin. Näet myös kiven radan hyvin ja voit arvioida kiven kulkua suoraan takaa. Jotkut antavat myös harjakomentoja takaa, mutta silloin on syytä varmistua siitä, että olet suoraan kiven takana ja olet liukunut merkkiin. Jos olet kiven reitiltä sivulla, niin huutamasi harjakomennot ovat ainakin suunnan suhteen pielessä. Kun liukusi pysähtyy, älä koskaan laita paljasta kättä jäähän noustessasi ylös heittoasennosta. Siten aiheutat jäähän ”kämmenenkuvia”, jotka vaikuttavat kiven kulkuun ja radan toimimiseen seuraavissa heitoissa. Samoin älä jää polvillesi makaamaan jäälle, lämpö aiheuttaa myös radalle vahinkoa. Nouse reippaasti ylös ja siirry heiton jälkeen sivuun, jotta vastustaja voi rauhassa suorittaa oman heittonsa.
Jokaisen heiton jälkeen pohdi mielessäsi, miten heitto onnistui. Päättele itse, menikö heitto merkkiin ja oliko heiton voima oikea. Ole kriittinen itsellesi. Vaikka heiton lopputulos olisikin toivottu, mieti oliko suoritus oikeaoppinen ja hyvä. Voisiko heittoa parantaa? Miten suoriuduit hakilla ennen heittoa? Teitkö kaikki asiat suunnitellulla tavalla? Miten liuku ja ponnistus sujui? Pysyikö tasapaino? Jos ei, niin miksi horjahdit? Oliko harja liu’un aikana siellä, missä piti? Miten irrotus sujui?
Vastaa näihin kysymyksiin kriittisesti ja paranna seuraavaan heittoon. Jos kaikki sujui oikeaoppisesti ja hienosti ja olit tyytyväinen suoritukseen, yritä painaa se suoritus mieleesi. Toivottavasti nämä vinkit antavat ajattelemisen aihetta heiton eri osa-alueista. Tarkoitus on antaa vinkkejä omien suoritusten kehittämiseen, joten poimi itsellesi sopivat ohjeet tästä jutusta ja kokeile niitä jäällä.
Kommentit