Satakunnan yritysliiga 2012-2013 - Tilastot

Alkusarja
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
Hiittenharju 31.82 59.09 27.27 86.67 60.53
Enkelit ja Jari -7.69 23.08 30.77 29.41 50.00
Yara -10.72 32.14 42.86 35.29 45.16
Latu ja Polku -24.13 27.59 51.72 44.44 41.94
Lemminkäinen -27.02 27.03 54.05 46.15 43.48
STP -40.00 11.43 51.43 56.25 36.00
Yrittäjät -40.62 15.63 56.25 62.50 40.74
Alkusarja
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
Hiittenharju 8.08 - 2.83 1.41 0.50
Enkelit ja Jari 5.92 - 4.92 0.92 -0.32
Latu ja Polku 5.83 - 6.75 0.17 -0.52
Yara 5.08 - 5.25 0.54 -0.58
Yrittäjät 4.67 - 5.17 -0.06 -0.15
Lemminkäinen 4.33 - 6.92 -0.14 -0.61
STP 3.92 - 6.00 -0.29 -0.56
Sijoitusottelut
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
STP 100.00 100.00 0.00
Enkelit ja Jari 100.00 100.00 0.00
Yara 100.00 100.00 0.00 50.00
Yrittäjät -50.00 0.00 50.00 0.00 0.00
Latu ja Polku 0.00 0.00
Hiittenharju 0.00 0.00
Sijoitusottelut
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
Yara 9.00 - 10.00 8.00 0.50
Latu ja Polku 7.00 - 7.00 -7.00
STP 7.00 - 7.00 7.00
Enkelit ja Jari 3.00 - 14.00 3.00
Hiittenharju 14.00 - 3.00 -3.00
Yrittäjät 10.00 - 9.00 -0.50 -8.00

Tunnuslukujen määritelmät

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssä ja SD:ssä. Mitä korkeampi HF joukkueella on, sitä paremmin se yleensä menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu ottamaan vähintään kaksi pistettä. Nollapäitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. Nollapäitä ja varastettuja päitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Lue lisää: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html