Turun curlingliiga 2025-2026 - Tilastot

Mestaruussarja
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
CC Loimaa 34.78 56.52 21.74 50.00 41.94
SnoW-o-Men 21.95 43.90 21.95 51.52 46.03
Copper Stones 3.27 40.48 37.21 56.52 52.08
Lakeuden Lakaisijat -2.46 28.57 31.03 18.75 50.00
Team Vaikea päätös -6.98 37.21 44.19 42.31 48.00
KiKa -7.41 29.55 36.96 57.69 45.83
Hakkipeliitat -11.11 33.33 44.44 42.86 56.25
Opecurlaajat -27.59 20.69 48.28 32.00 43.18
Turun Konekeskus 1 -30.77 25.00 55.77 42.31 38.10
Oldtimers -34.48 24.14 58.62 42.86 22.22
Curliologia -46.43 17.86 64.29 38.46 31.58
Joukkue X -50.00 25.00 75.00 100.00 33.33
Mestaruussarja
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
CC Loimaa 7.11 - 3.44 1.52 -0.06
SnoW-o-Men 6.39 - 4.00 1.29 -0.16
Copper Stones 6.00 - 3.94 0.74 0.00
Lakeuden Lakaisijat 5.91 - 4.91 0.62 -0.21
KiKa 5.88 - 4.75 0.46 -0.06
Team Vaikea päätös 5.56 - 5.69 0.35 -0.34
Hakkipeliitat 5.40 - 4.50 0.37 -0.03
Opecurlaajat 4.47 - 6.18 0.05 -0.73
Turun Konekeskus 1 4.19 - 6.06 0.04 -0.76
Curliologia 4.00 - 7.44 -0.39 -0.84
Joukkue X 4.00 - 5.00 -0.25 0.00
Oldtimers 3.63 - 7.38 -0.28 -1.22
I-divisioona
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
CC Loimaa 57.15 64.29 7.14 81.82 60.71
Hakkipeliitat 30.77 46.15 15.38 66.67 68.97
Joukkue X 28.13 53.13 25.00 43.48 54.00
Turun Konekeskus 2 0.00 38.10 38.10 63.64 42.11
Karhea Aamukurlaus -9.09 27.27 36.36 72.22 60.00
Sliding Stones -14.63 24.39 39.02 50.00 50.00
Oldtimers -16.13 22.58 38.71 57.14 51.72
Ice Ice Baby -16.67 33.33 50.00 55.00 55.56
Grassmark -18.37 30.61 48.98 57.14 40.00
Team Olszewski -19.45 22.22 41.67 48.15 42.55
Martin Miehet -25.58 23.26 48.84 37.50 48.94
Curling Wallac -30.00 26.67 56.67 62.50 39.02
CHCC Rookies -32.00 24.00 56.00 28.57 17.65
Liukumiehet -32.56 18.60 51.16 38.10 40.00
Turun Konekeskus 1 -33.33 0.00 33.33 100.00 33.33
PT joukkue -34.69 22.45 57.14 45.83 25.00
Lakeuden Lakaisijat -35.00 25.00 60.00 55.56 57.14
Piispan Pesä -41.47 17.07 58.54 57.14 54.35
Kierivät Kivet -46.51 9.30 55.81 38.89 45.45
CHCC Prospects -47.76 12.24 60.00 38.10 36.36
I-divisioona
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
CC Loimaa 8.57 - 2.14 1.93 0.64
Joukkue X 7.79 - 3.79 1.47 0.18
Hakkipeliitat 7.57 - 2.57 1.54 0.52
Lakeuden Lakaisijat 6.57 - 4.57 0.00 0.67
Karhea Aamukurlaus 6.07 - 3.43 0.36 0.56
Turun Konekeskus 2 5.71 - 4.86 0.38 -0.11
Martin Miehet 5.53 - 6.07 0.00 -0.17
Oldtimers 5.50 - 4.60 0.32 -0.03
Sliding Stones 5.47 - 4.80 0.32 -0.06
Team Olszewski 5.43 - 5.86 0.39 -0.43
Curling Wallac 5.41 - 5.65 -0.02 -0.07
Ice Ice Baby 5.36 - 4.29 0.33 0.07
Grassmark 5.07 - 4.71 0.37 -0.37
Piispan Pesä 4.93 - 5.20 -0.39 0.26
Liukumiehet 4.69 - 6.69 -0.12 -0.60
Kierivät Kivet 3.85 - 6.23 -0.42 -0.39
PT joukkue 3.64 - 7.64 -0.39 -1.16
CHCC Rookies 3.57 - 9.57 -0.36 -1.94
CHCC Prospects 3.43 - 7.21 -0.70 -0.55
Turun Konekeskus 1 3.00 - 5.00 -0.33 -0.33

Tunnuslukujen määritelmät

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssä ja SD:ssä. Mitä korkeampi HF joukkueella on, sitä paremmin se yleensä menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu ottamaan vähintään kaksi pistettä. Nollapäitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. Nollapäitä ja varastettuja päitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Lue lisää: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html