Turku Doubles 2022-2023 - Tilastot
Ensisijaiset välilehdet
| Joukkue | HF | HE % | SD % | FE % | SE % |
|---|---|---|---|---|---|
| Järvinen & Lehtinen | 22.22 | 44.44 | 22.22 | 55.56 | 48.57 |
| Eivola | 0.00 | 38.10 | 38.10 | 53.33 | 46.55 |
| Murto & Vesamo | -4.17 | 31.25 | 35.42 | 54.17 | 53.85 |
| Järvinen & Lehtinen | -5.00 | 35.00 | 40.00 | 33.33 | 36.84 |
| Rauvola & Satto | -7.86 | 35.00 | 42.86 | 44.44 | 10.00 |
| Tähti & Äikiä | -9.09 | 38.64 | 47.73 | 48.00 | 34.21 |
| Haajanen & Hagner | -14.90 | 23.40 | 38.30 | 53.33 | 41.18 |
| Salonen | -21.43 | 21.43 | 42.86 | 60.00 | 41.18 |
| Remes & Honkanen | -25.00 | 25.00 | 50.00 | 37.50 | 38.46 |
| Sutela & Lindholm | -26.67 | 13.33 | 40.00 | 42.86 | 56.25 |
| Suominen | -28.57 | 14.29 | 42.86 | 57.14 | 58.82 |
| Suominen & Rämö | -33.34 | 21.21 | 54.55 | 35.71 | 36.36 |
| Lampinen & Pajunoja | -37.93 | 20.69 | 58.62 | 23.08 | 50.00 |
| Laitinen & Mäkinen | -55.55 | 16.67 | 72.22 | 77.78 | 30.77 |
| Joukkue | Result avg | Ends with avg | Ends without avg |
|---|---|---|---|
| Järvinen & Lehtinen | 9.50 - 4.63 | 1.37 | 0.06 |
| Eivola | 9.08 - 6.62 | 0.76 | -0.02 |
| Murto & Vesamo | 8.08 - 5.54 | 0.63 | 0.06 |
| Tähti & Äikiä | 6.64 - 8.09 | 0.25 | -0.68 |
| Sutela & Lindholm | 6.50 - 5.50 | 0.20 | 0.13 |
| Remes & Honkanen | 6.43 - 9.00 | -0.04 | -0.65 |
| Järvinen & Lehtinen | 6.40 - 6.80 | 0.60 | -0.74 |
| Haajanen & Hagner | 6.38 - 5.92 | 0.55 | -0.43 |
| Suominen | 6.25 - 6.50 | 0.07 | 0.00 |
| Suominen & Rämö | 6.00 - 9.86 | -0.30 | -0.77 |
| Salonen | 6.00 - 7.25 | 0.43 | -0.65 |
| Lampinen & Pajunoja | 5.57 - 8.14 | -0.28 | -0.38 |
| Rauvola & Satto | 5.25 - 8.75 | 0.10 | -1.60 |
| Laitinen & Mäkinen | 4.25 - 7.50 | -0.50 | -0.38 |
Tunnuslukujen määritelmät
HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssä ja SD:ssä. Mitä korkeampi HF joukkueella on, sitä paremmin se yleensä menestyy.
HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu ottamaan vähintään kaksi pistettä. Nollapäitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.
SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.
FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. Nollapäitä ja varastettuja päitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.
SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.
Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.
Ends with avg: Hammerilla pelattujen päiden pistekeskiarvo.
Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen päiden pistekeskiarvo.
Lue lisää: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html