Turku Doubles 2020 - Tilastot

Paikallissarja
Joukkue HF HE % SD % FE % SE %
Eivola/Kirjonen/Kalpamaa 21.05 47.37 26.32 42.86 41.67
Paatonen/Saario 20.83 50.00 29.17 42.86 22.22
Pihtilä/Pihtilä/Vesamo 20.00 40.00 20.00 27.27 31.25
Mäkinen/Järvinen/Vaarno 15.38 38.46 23.08 33.33 30.77
Fager/Lahtinen/Suominen 9.52 47.62 38.10 46.15 40.91
Keskisarja/Rauvola -3.80 27.78 31.58 23.08 50.00
Lehtinen/Isoniemi/Vuorenmaa -17.65 29.41 47.06 87.50 27.27
Lindholm/Äikiä -26.66 26.67 53.33 33.33 60.00
Grönlund/Grönlund -27.78 27.78 55.56 50.00 33.33
Hagner/Haajanen/Salonen -53.33 6.67 60.00 50.00 35.71
Paikallissarja
Joukkue Result avg Ends with avg Ends without avg
Fager/Lahtinen/Suominen 8.17 - 7.33 0.95 -0.68
Keskisarja/Rauvola 8.17 - 6.67 0.74 -0.19
Paatonen/Saario 8.17 - 5.50 1.25 -0.89
Eivola/Kirjonen/Kalpamaa 7.50 - 6.50 0.95 -0.42
Mäkinen/Järvinen/Vaarno 6.25 - 7.50 0.92 -1.08
Lindholm/Äikiä 6.25 - 6.25 -0.13 0.13
Pihtilä/Pihtilä/Vesamo 5.75 - 7.25 1.10 -1.25
Grönlund/Grönlund 5.00 - 8.00 0.00 -1.00
Lehtinen/Isoniemi/Vuorenmaa 5.00 - 5.00 0.29 -0.45
Hagner/Haajanen/Salonen 4.00 - 7.25 -0.40 -0.50

Tunnuslukujen määritelmät

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssä ja SD:ssä. Mitä korkeampi HF joukkueella on, sitä paremmin se yleensä menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu ottamaan vähintään kaksi pistettä. Nollapäitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista päistä, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. Nollapäitä ja varastettuja päitä ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista päistä, joissa joukkue onnistuu varastamaan. Nollapäät huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen päiden pistekeskiarvo.

Lue lisää: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html