Kanadan olympiakarsinnat

By qdes, 10 November, 2009

Vartin kuluttua alkaa Kanadan olympiakarsinnat. Pelejä voi ainakin seurata maksullisella Curltv:llä (http://www.curltv.com/) mutta myös TSN tulee lähettämään pre trialin finaalipelit omilla sivuillaan (http://tsn.ca/curling/) ilmaiseksi. Pelit on myös varmasti katsottavissa jälkikäteenkin.

Triple cup formaatilla pelattavaan esiturnaukseen osallistuu seuraavat joukkueet joista lopulliseen joulukuun karsintaturnaukseen selviää neljä tiimiä jo paikkansa varmistaneiden Ferbeyn, Koen, Martinin ja Howardin seuraksi.

  Appelman
  Burtnyk, K.
  Gunnlaugson
  Gushue
  Jordison
  McAulay, G
  McEwen, M
  Menard
  Middaugh, W
  Simmons
  Stoughton, J
  Ursel

Joukosta löytyy todella kovia tiimejä joista ehkä kovimpana olympiakullan Torinossa voittanut Gushuen joukkue. Mukana on myös 2006 mm-kisoissa Kanadaa edustanut Menardin joukkue. Omat suosikkini jatkoon menijöiksi ovat Gushuen lisäksi Stoughton, vahvan alkukauden pelannut Urselin joukkue sekä yllättäjänä nuori nouseva Gunnlaugsonin tiimi.

Suosikkeja, spekulaatioita, valitusta? Kaikki vaan tänne.

Kauko

16 vuotta 8 kuukautta sitten

tekee kyllä veikkaamisesta vaikeaa. Tuon ihan kärjen pystyy kyllä erottaa, mutta vitosesta viiteentoista ratkasee kyllä se kuuluisa päivänkunto.

Gushuen ja Stoughtonin peesaan, luonnollisesti. Kokenutta Burtnykiä on kyllä vaikea ohittaa veikkauksissa. Mike McEwen on kyllä muutaman kerran vakuuttanut pelillään, mutta mielenkiintoisinta tästä hommasta tekee paineenhallinta kyvyt. On eri asia tavoitella olympiapaikkaa Kanadasta, jossa tuo taso on aivan valtava. Jos on kerran neljässä vuodessa mahdollisuus päästä isoihin kisoihin ja karsinnat ovat tuota tasoa, on parasta fokusoida itsensä vireeseen ilman yliyrittämistä jo esikarsinnoissa, saati sitten itse karsinnoissa - juuri kuten Gushue osasi tehdä edellisissä karsinnoissa...

Aiempaan viitaten eipä välttämättä ole mahdottomuus, että finaalissa ei olisikaan vastakkain Martin ja Howard.

Jari Laukkanen

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Pannaan tuonne oikein kunnon musta hevonen yhdeksi neljästä eli Wayne Middaugh (Gushuen, Stoughtonin ja Burtnykin lisäksi). Jos noi menee eteenpäin, niin ainakin kokemus on jyllännyt. Middaughilla on eväät mihin vaan, jos se saa oman parhaan pelinsä esiin.

qdes

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Ensimmäisenä paikan A-finaalissa varmisti vähemmän yllättäen korkeimmalle rankattu Stoughton voittamalla vahvasti esiintyneen Simmonsin jatkopäässä. B-kaavion välierissä kohtaavat McEwen ja Appelman sekä Simmons ja Ursel/Middaugh. Gushue on pudonnut jo C-kaavioon, ja on kolmen pakkovoiton edessä. C-kaaviosta jatkoon voivat vielä selvitä Burtnyk, Gunnlaugson, Menard ja Gushue B:stä putoavien lisäksi.

Pelataan siellä naisissakin. Minulle kohtuu tuntematon Websterin joukkue jyräsi yllättäen A-finaalista jatkoon. B-kaaviossa on semeissä vähän tutumpia joukkueita Larouchen, Scottin, Hollandin ja McArvillen muodossa. C-kaavioon on pudonnut jo pari etukäteen suurta ennakkosuosikkia kuten Middaugh ja King. Homan, Anderson ja Rankin taistelevat myös vielä paikasta auringossa.

Tänään taas mennään 22.30, 2.30 ja 6.30 Suomen aikaa. TSN:n sivuilla on katsottavissa miesten ja naisten A-finaalit:
http://watch.tsn.ca/Redirect/?ClipId=234799
http://watch.tsn.ca/Redirect/?ClipId=234600

qdes

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Gushue on ulkona. Todella yllättävä tulos täytyy sanoa. Sen sijaan jo etukäteen veikkaamani Gunnlaugson selvitti tiensä joulukuun lopulliseen karsintaan Simmonsin kanssa. Viimeisen paikan ratkaisevat Middaugh ja Ursel.

Naisissa Scott selvitti tiensä jatkoon, viimeisestä C-kaavion jatkopaikasta pelaavat Larouche ja Holland.

Tero

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Ois tosta 3 pitänyt ottaa ;).

 

Chuck Norris puts the laughter in manslaughter!

Antti M

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Gunnlaugsonista tuli uusi suosikki yhden nähdyn pelin perusteella. Rohkeaa hyökkäyspeliä ja kippari paiskoo alta viiden sekunnin poistoja tarkasti. Taitaa silti varmempaa pelityyliä suosivat Martinit ja Howardit olla vielä turhan kovia vastuksia.

jaakko

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Nuorella kaverilla on kyllä todella viihdyttävä pelityyli. Mistään varmistelusta ei tietoakaan ja lähtee sieltä tosiaan uskomattomia poistoheittoja. Olisihan se jättiyllätys, jos pystyvät Martinia tai Howardia uhkaamaan lopullisessa karsinnassa, mutta taidan liittyä bandwagoniin.

qdes

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Kyllähän Gunnlaugson kovaa heittää, mutta ainakaan neljän näkemäni pelin perusteella ei kyllä yhtään tarkasti. Kyllähän Martinin tiimissä lähtisi varmaan about jokaiselta yhtä kovia niittejä tarvittaessa, mutta jo 5,5 sekunnin poistoissa tarkkuus on sen verran parempaa ettei tarvitse alkaa turhia kiskomaan.

Miehissä joulukuussa lopullisesta paikasta pelaavat siis:

Martin
Howard
Ferbey
Koe
Stoughton
Simmons
Gunnlaugson
Middaugh

Tiukkaa tulee olemaan ja lopullista voittajaa on mahdotonta ennustaa. Sanoisin kuitenkin ettei Simmonsin ykkös- ja kakkosheittäjän taso riitä eikä skippi voi jatkuvasti pelastaa tilanteita. Saman veikkaan tapahtuvan Middaughille. Gunnlaugsonin määris ei ole riittävän hyvin halussa, eikä mielestäni lue kulmia riittävän hyvin aivan huipputasolla pärjätäkseen Edmontonissa. Viidestä ensin mainitusta näkisin kenen tahansa kykenevän voittamaan edustuspaikan.

Veikkaan: Howard tai Martin
Toivon: Koe, Stoughton tai Gunnlaugson

Naisissa joulukuussa pelaa:

Jones
Kleibrink
Bernard
Lawton
Webster
McCarville
Scott
Holland

Naisten pelejä en paria lukuunottamatta ole katsellut. A-finaalin surkean tason perusteella sanoisin ettei ainakaan Websterin tai Scottin taso riitä.

Veikkaan: Jones tai Kleibrink
Toivon: Jones, Lawton tai McCarville

Leox

16 vuotta 8 kuukautta sitten

Täytyy myönttä että näkemäni Gunnlaugsonin pelin perusteella, kaveri on kyllä nuoren huimapään oloinen näissä karkeloissa. Middaugh väsähtää ja Koe ei vieläkään pärjää, noustakseen korkeimmalle korokkeelle. Seniorit Howard, Ferbey ja Martin ovat aina kovia, pakko kait kallistua oman suosikin puoleen :D ja sanoa että Brier toistuu, Martin vs. Stoughton finaalina. Myös tulos on sama.

 

Naisissa homma menee enemmän arpomiseksi. Jones on aina vahva kun joutuu pelaamaan selkä seinää vasten, tiedä kuuluuko heidän turnaus-strategiaan sitten tuo tapa. McCarville ja Lawton ovat saaneet hyvää kehitystä ja Stefanie voisi jopa päätyä finaali kolmikkoon. Voittaja Kleibrink, Jones, Bernard.

 

Jos jäät ovat samanlaiset kuin näissä pre-trialeissa tuo se oman lisänsä peleihin. Onneksi paikkakin vaihtuu. Jos jään luettavuus heikkenee 7 pää jälkeen veikkaan Martinin osakkeiden laskevan.

 

Ihan varmasti oli sama auto jonka mä aamulla nän!

qdes

16 vuotta 7 kuukautta sitten

Naiset ovat pelanneet nyt kolme peliä, ja ainoana puhtaalla jatkaa Cheryl Bernardin joukkue. Kahdessa voitossa ovat Shannon Kleibrink ja vähän yllättäen Christa McArville. Kaikki loput joukkueet ovatkin sitten onnistuneet yhden pelin voittamaan ja häviämään kaksi. Mielenkiintoista nähdä onnistuuko ennakkosuosikit Stefanie Lawton ja Jennifer Jones nousemaan vielä.


Miehissä on alla vasta kaksi peliä, mutta kolmen vartin päästä alkaa kolmas. Puhtaalla pelillä ovat oma suosikkini Kevin Koe ja vähemmän yllättäen Glenn Howard. Kevin Martin on pelannut yllättävän heikosti, ja hävisi Pat Simmonsille. edellä mainittujen lisäksi Ferbey ja Stoughton ovat myös voittaneet ja hävinneet yhden. Nuori yleisön suosikki Gunnlaugson ja Middaugh ovat kovan työn edessä kahdella tappiolla.

qdes

16 vuotta 7 kuukautta sitten

Miehissä alkaa selvästi erottumaan joukkueet jotka ovat tulessa tällä viikolla. Martinin joukkueen esitys oli erittäin vakuuttavaa Stoughtonia vastaan. Hebert, Kennedy ja Morris heittivät kaikki 93% pelin mihin vastustaja ei kyennyt vastaamaan. Martin itse ei ollut vieläkään ihan yhtä vakuuttava, mutta saa varmasti viikon mittaan oman pelinsä toimimaan.

Howard on ollut erittäin vakuuttava koko joukkueen osalta ja näillä näkymin vahvin voittajasuosikki ellei Martin saa heittoaan toimimaan.

Stoughton on myös ollut erittäin hyvä, ja huonon tuurin turvin hävinnyt sekä Martinille että Howardille. Howardia vastaan voitto oli hyppysissä, mutta kymppipään määris karkasi takavalkoiselle. Martinia vastaan pari kohtalokasta roskaa käytännössä pilasi pelin. Stoughtonin kolmosheittäjä Park on huikeassa vireessä, mutta joukkueen front endin taso ei tunnu riittävän ihan kovimpia vastustajia vastaan. Eikä Stoughton totta puhuen itsekään ole ollut ihan satumaisessa vireessä.

Koeen pätee vähän sama tarina kuin Stoughtoniinkin. Huipputaso riittää ketä vastaan tahansa, mutta pieniä nukahduksia tapahtuu front endille säännöllisen epäsäännöllisesti. Koe on itse heittänyt Howardin ohella kapteeneista vakuuttavimmin, mutta kolmosheittäjä MacDonald on aivan liian epätasainen.

Ferbeyn pelejä en ole vielä yhtään nähnyt, mutta taistellee pudotuspelipaikoista Koen ja Stoughtonin kanssa.

Simmons, Middaugh ja Gunnlaugson ovat kisoissa lähinnä turisteina. Satunnaisia voittoja ehkä kärkiviisikolta, mutta jatkopaikkoihin en jaksa uskoa.

Tilanne:

Howard 4 - 0
Martin 3 - 1
Koe 3 - 1
Ferbey 3 - 1
Stoughton 2 - 2
Simmons 1 - 3
Gunnlaugson 0 - 4
Middaugh 0 - 4

Kauko

16 vuotta 7 kuukautta sitten

näyttää mielenkiintoiselta!

Miehissä Koe ja Ferbey ratkaisee vikan jatkopaikan, toivottavasti Koe menee jatkoon kiusaamaan muita. Howard ollut vakuuttavin ja nousemassa ykkössuosikiksi, tosin Martin joukkueineen ollut aika vireessä pari viimeistä kierrosta. Vaikka Stoughton aloitti monta kertaa hyvillä nojilla, niin Kennedyn johdolla niittiosasto oli aika vireessä - sen lisäksi vielä hienosäätöpelikin oli aika kohillaan. Tosin lopullinen ratkaisu taisi tulla haukkailuista. Koe haastanut ennakkosuosikit vahvoiten keskenäisissä, joten toivottavasti saavat vielä uuden sauman playoffseissa.

Naisissa Jones on jo aika varmuudella ulkona ja Bernard ja Kleibrink vahvoilla, tosin vikalla kierroksella ei tarvitse kuin yhden 3-3 hävitä ja Jonesilla voi olla taas sarkoja Tiebreakien kautta vaikka finaaliin.

Current Standings


Men's Leaderboard W   L
Howard 6 - 0
Martin 5 - 1
Stoughton 4 - 2
Koe 3 - 3
Ferbey 3 - 3
Simmons 2 - 4
Middaugh 1 - 5
Gunnlaugson 0 - 6



Women's Leaderboard W   L
Bernard 6 - 0
Kleibrink 4 - 2
McCarville 3 - 3
Lawton 3 - 3
Holland 3 - 3
Jones 2 - 4
Webster 2 - 4
Scott 1 - 5