Sähköposti lista

By curling_admin, 23 May, 2002

Tämä viestiketju on siirretty curling.fi:n vanhalta foorumilta. Viestissä olevat linkit saattavat olla rikki.

Ketjun aloitti nimimerkki: Kim

Irroitan tuolta aivan huikeata kohdan alta tämän omaksi aiheeksi.

Sähköposti lista. Tämä olisi aivan loistava juttu ottaa käyttöön. Toteuttaminen ei pitäisi olla hirveän vaikeata. Yks lisä sivu tänne josta voi liittyä siihen listaan taikka poistua listalta. Tätä sitten voisi käyttää yleisten ilmoitusten lähettämiseen. Esim. ilmottautuminen sm sarjaan alkaa nyt ja loppuu silloin ja silloin.

Ei tarvitisisi pressankaan enää miettiä että ovatko kaikki halukkaat siinä irtolistalla vai ei  :)

-- Kim

Vastaus nimimerkiltä: Tony

(05/23/02 09:13:33)

Niin mutta ongelmana on taas ne vanhukset jotka käyttävät nettiä kerran vuodessa .. mutta heitä pitää sitten avustaa netin käytössä ... tai no jos käyttää sähköpostia niin luulis että käyttää myös nettiä .. mutta aina ei näin ole ..  ;D

Vastaus nimimerkiltä: Okko

(05/23/02 09:38:06)

Tollanen sanoisko newsletterin tilaus systeemi olis hyvä kun nää sähköpostiosoitteet vaihtuu työpaikan, koulun, liitymäntarjoajan ym myötä kohtuu usein.

Vastaus nimimerkiltä: Tony

(05/23/02 10:05:46)

Pah.. kaikki hankkikoot 'iki.fi'-osotteen niin ongelmat loppuu siihen  >:(

;)

Vastaus nimimerkiltä: Okko

(05/23/02 10:13:10)

No ratkaisua siinäkin. Mutta eikö meidän systeemi voisi olla niin hyvä ettemme tarvitse kolmatta osapuolta  ???
Ainaskin liiton sivuille olisi kaivattua osoitteen muutos systeemit ym.

Vastaus nimimerkiltä: Tony

(05/23/02 10:17:05)

Voisi ottaa 'curling.fi'-osotteen jakelu kaikille kausimaksun maksaneille ... tai siis jäsenyys ... sitä voisi nostaakkin hieman, että ylimääräiset kulut saisi katettua .. helpottaisi kummasti elämää, kun olisi yksisähköposti johon tulee kaikki curlingiin liittyvät, tärkeät ja vähemmän tärkeät asiat ..

Vastaus nimimerkiltä: Kim

(05/23/02 11:02:18)

Tuossa tonyn ideassa voisi olla potentiaalia.

Paljonkohan tämän palvelimen pakettiin kuuluu noita poppi osotteita? ja paljon maksaa lisää?
Vai käytetäänkö vain jotain aliaksia jotka sitten forwardoituu omaan laatikkoon?

Aliakset ainaskin olis halpoja, niitä yleensä on xxxxx määrä :)

Mutta tuosta iki jutusta en pidä. mieluummin kaikki hankkii omia domaineja ja pistää ne pystyyn jonnekkin palvelimella ja käyttää niitä. Ei muutu ikinä  ;D

-- Kim

Vastaus nimimerkiltä: markus

(05/23/02 13:20:14)

[quote='Tony']Niin mutta ongelmana on taas ne vanhukset jotka käyttävät nettiä kerran vuodessa .. mutta heitä pitää sitten avustaa netin käytössä ... [/quote]

Eikä toi mikään ongelma ole, sen nykyisen pressanlistan spostiosoitteet voisi siirtää mun mielestä ihan hyvin suoraan sille uudelle listalle. Vai kuinka?

Vastaus nimimerkiltä: markus

(05/23/02 13:26:14)

[quote='Tony']Voisi ottaa 'curling.fi'-osotteen jakelu kaikille kausimaksun maksaneille ... tai siis jäsenyys ... sitä voisi nostaakkin hieman, että ylimääräiset kulut saisi katettua .. helpottaisi kummasti elämää, kun olisi yksisähköposti johon tulee kaikki curlingiin liittyvät, tärkeät ja vähemmän tärkeät asiat ..[/quote]

Jos tuo curling.fi-osoittella olisi oma postilaattikko, niin hyöty siitä -->0. Sitä tulisi kuitenkin seurattua niin harvoin, että samaan vaivaan voisi käydä katsomassa ne tiedotukset liiton webbisivuiltakin.

Mulla ei ainakaan ole mitään intressiä ruveta seuraamaan tsiljoonaa eri postilaatikkoa. Se forwardointi olisi ihan ok, mutten kyllä keksi mitä lisäarvoa sillä saataisiin -- sähköpostilista tarvittaisiin joka tapauksessa. Se on siinä vaiheessa ihan sama mitä sen @-merkin perässä lukee...

-Markus, vastarannan kiiski...  :D

Vastaus nimimerkiltä: Tony

(05/23/02 13:44:19)

Laatikko niille, jotka haluaa ... koko max 3megaa .. forward olisi default ... eikös se olisi järkevää?

Ei tuo voi olla edes kovin hintavaa ... lisävaivaahan siitä tulee mutta hyöty olisi tiedottamisessa melkoinen .. jokaiselle liittoon kuuluvalle generoidaan tunnus nimestä ???

Vastaus nimimerkiltä: Kim

(05/23/02 15:39:50)

Markus setä hei, mitä vaikeaa on laittaa sähköposti ohjelma tarkistamaan kaksi poppi osoitetta sen yhden sijasta?   ;)

Hyötyhän siinä kyllä loppujen lopuksi on melko olematon ellei jopa nolla. Joten aku pistää nyt sen sähköposti scriptin pystyyn, tekee sivun josta voi liittyä siihen ja ei muuta kuin menoksi.

Vastaus nimimerkiltä: markus

(05/23/02 16:09:14)

[quote='Kim']Markus setä hei, mitä vaikeaa on laittaa sähköposti ohjelma tarkistamaan kaksi poppi osoitetta sen yhden sijasta?   ;)

Hyötyhän siinä kyllä loppujen lopuksi on melko olematon ellei jopa nolla. Joten aku pistää nyt sen sähköposti scriptin pystyyn, tekee sivun josta voi liittyä siihen ja ei muuta kuin menoksi.[/quote]

Emmä lue minkään popin yli niitä mun meilejä nytkään, kun suoraan Pinellä, joka hakee NFS:n yli ne meilipalvelimelta. Ja edelleen, ei siitä ole oikeesti mitään hyötyä vs. kustannukset joita se aiheuttaa... :)

Vastaus nimimerkiltä: Kim

(05/24/02 07:22:23)

Ai että pinellä..... hajoo leikkeihis  ;)

Kuten tuossa aiemmassakin viestissä jo totesin niin ei niistä maili osotteista mitään hyötyä ole. List a vaan pystyyn ja unohdetaan ne popit ja aliakset 8)

Vastaus nimimerkiltä: Tony

(05/24/02 07:53:46)

Multippelit akkauntit rulettaa ... eikö?

Mä ainakin alkaisin käyttää @curling.fi osotetta kaikkialla, kun se on niin kovin 1337 h4x0r ..

;D

Vastaus nimimerkiltä: Kim

(05/24/02 08:51:30)

Sä oot mode niin etköhän voi akulta kauniisti pyytää semmosta. Ei tarvii enää täällä  :'( sitä.

Ja älä tunge noita sun 31171 juttuja tänne  ;)