Tilailin viime keväänä kangasta, jolla olen pinnoitellut Performancen harjanpäitä uusiksi. Kangasta on kulunut omien ja muiden harjoihin sen verran, että ajattelin kohtapuoleen tilailla uuden satsin.
Kangasta myydään 1,5 metriä leveänä metritavarana hintaan 13.90 euroa/m. Jos haluat mukaan kimppatilaukseen, niin hihkaise tässä ketjussa. Tokihan tuota voi tilata itsekin, mutta kimppatilauksella säästää ehkä euron postikuluissa, oletuksella että treffit voidaan sopia akselille Ogelin halli - muu pääkaupunkiseutu - Vierumäen peliviikonloput. :)
Kyseessä on siis Cordura 1000 -kangas, jota myy Suomessa ainakin Shelby.fi.
Edit:
Shelby.fi:llä on kaksi värivaihtoehtoa, musta ja oliivi, hinta on tuo 13,90 euroa / m + postit.
Jenkkikauppa Beaconfabric.com myy Corduraa useammalla värivaihtoehdolla hintaan $15,99 / jaardi, eli palttiarallaa 12 euroa / metri + oletettavasti paljon isommat postikulut.
Edit 2:
Ranskalaisesta webbikaupasta näyttäisi löytyvän myös Corduraa 1500 denierin vahvuisena. Toi Cordura 1000 on snadisti tiheämpää punosta kuin Performance originaali kangas. Tosin noita Performancen päitäkin kuulemma myydään isossa maailmassa (lue: Kanadassa) vahvistamattomien huhujen mukaan kolmella eri karkeudella, joten toi "originaali kangas" tarkoittaa tässä lähinnä sitä kangasta, jota mm. Curlinglassen myymät vaihtopäät ovat.
Omien kokemusten mukaan toi Cordura 1000 on ehkä hieman karkeampaa kuin originaali Performance, mutta toisaalta se saattaa kulua hieman nopeammin kuin alkuperäinen. Toisaalta voipi olla, että minusta on vaan tullut harjanpäiden suhteen nirso, kun uuden harjanpään tekemisen materiaalikustannukset ovat ollet luokkaa alle euron - ei ole tarvinnut harjanpään paljoa kulua että sen on jo vaihtanut (tai oikeammin kierrättänyt eteenpäin kapteenin vaihtopääksi). Anyway, toi Cordura 1000 on purrut jäähän oikein hyvin, mutta voisi tuota 1500 denierin kangastakin kokeilla ihan mielenkiinnosta.
Mä lähden mukaan kimppaan
Mä lähden mukaan kimppaan :) Olin tossa jo tilailemassa itse, mutta mietin noita värivaihtoehtoja... Siellä kun on netissä se sininen kummittelemassa, joku kirkas väri olisi tosi jees kun merkkiä on näyttämässä. No kaikkea ei voi saada ainakaan halvalla.
Olisko se toi punainen 1500?
Olisko se toi punainen 1500 denierinen mitä lähdettäisiin koittamaan seuraavaksi? Näyttäisi olevan 18,40 euroa / metri + postit Ranskasta
Messissä!
Käsittääkseni neljällä :)
Voisin lähteä mukaan kimppaan jollain pienellä palasella. Testailin jotain "mitänäitnyton kankaita" palasella päällystää omaa Performanceani (ajaa lähinnä heittoharjan virkaa), mutta tuntui olevan liian pehmeää matskua ainakin Ogelin jäille... kovempaa painettaessa tuntuu vähän "tökkivän" kiinni jäähän.
Minkäs kokoista palasta per jamppa sitä lähdetään tilaamaan? Metri?
- JeBa - Curling is my middle name!
!!!!!(lue hihkaisuna)
Jees, ole mýos mukana kunhan koosta ja loppuhinnasta paastaan sopuun
LiLo for life and God bless curling! student.hamk.fi/~rimakelle/LiLo/
Mukana ollaan, jos tilataan
Mukana
Voisin ottaa meiän porukallekin kangasta.
Kuinkas monta päätä tommosella metrin palalla päällystää?
Monta...
Perffin päähän kuluu kangasta noin 13x28 cm. Jos laskee ilman hukkapaloja, niin 1m x 1.5m palasta saisi 41 harjanpäätä. Joku lukiomatikkaa vähän vähemmän aikaa sitten harrastanut voi tuosta optimoida parhaan leikkaustavan, kun reunaehtona on toi 150 cm leveys :)
Pistetäänpäs tilausta eteenpäin
Tämän viestiketjun lisäksi pari tyyppiä on ilmoittautunut mukaan kimppatilaukseen spostistse. Jotta päästään hommassa eteenpäin, hihkaiskaapa kuinka paljon tuota kangasta haluatte.
Tähän mennessä tilaus näyttää kait tältä, korjatkaa jos joku puuttuu tai haluatte tehdä muutoksia:
Ja sopiiko kaikille, että otetaan tuota punaista Cordura 1500:sta ranskanmaalta?
Edit: Postikuluja näyttäisi tulevan esim. 8 metrin tilauksesta noin 22 euroa, eli jos sen jyvittää tasan kaikille tilaajille, niin alle 3 euroa / tyyppi.
Edit 2: Lisätty Yrtsin metri.
Edit 3: Lisätty Juhan metri.
Jos vielä ehtii niin
Mulle 1m
, jos ette ole jo tilannut.
Jakke
ja jatkuu...
Metrin verran..
Metrinen mulle.
Metrinen mulle. Ja mieluiten punainen 1500.
Sama
Lähden keräykseen myös metrin erällä mukaan. Punainen on kevään hittiväri, siitä ei ole epäilystäkään ;-)
- JeBa - Curling is my middle name!
Kerkeenkö viellä yhellä
Kerkeenkö viellä yhellä metrillä messiin?
LiLo for life! jausaa.blogspot.com
karijoel Messissä
karijoel
Messissä ollaan. eli puol metrii punaista Cordura 1500:sta riittää mulle...
jos vielä ehtii.
t: Vaeltava Aave
Cordura 1500
Viisi metriä minulle?
curlinglasse
Ernolle 1 metriä.
No more bets.
- Markus: 1 m
- Woodstock: 1m
- Jeba: 1 m
- Leox: 1m
- Jaakko: 2 m
- Aki: 1 m
- Anne: 1m
- Pastori: 0,5 m
- Yrtsi: 1m
- Juha: 1m
- Antti Männynväli: 1m
- Jakke: 1m
- Kasper: 1m
- Wallin.Kalle: 1m
- Karijoel: 0.5 m
- Curlinglasse: 5m
- Erno: 2m
No more bets please. Pistän tilauksen menemään ja lähetän osallistujille sähköpostitse maksuohjeet siihen osoitteeseen, joka teillä on tuohon curling.fi:n käyttäjätunnukseen rekisteröitymisen yhteydessä määritelty.Mutkia matkassa
Patonkien webbikauppa ei hyväksynyt mun luottokorttia. Pistin heille kyselyä perään ja ilmoittelen sitten kun jotain kuuluu.
-M
Kautta tilaus
Jos homma menee hankalaksi niin mulla on sekä tuttuja että sukulaisia Ranskassa, joten voidaan heidän kauttaan saada tavara tilattua ja lähetettyä. Toivottavasti menee kuitenkin jollain helpolla kikalla ;)
LiLo for life and God bless curling!
student.hamk.fi/~rimakelle/LiLo/
Öh
Moi,
ranskalaiset vastailivat mulle ja pyysivät yrittämään uudelleen. Lopputulos oli sama, eli pankin luottokorttihärveli hylkäsi mun tilauksen.
Epäilen syyksi sitä, että härpätin ei huolinut mun sukunimeä ääkkösellisenä versiona, joten jouduin täyttämään sen ilman äätä. Jos luottokortin numeroon / turvanumeroon on jotenkin laskettu kortinhaltijan nimi ja nimi on syötetty väärin, niin eipä toimi homma ei.
Vaihtoehtoja on siis nyt kait kaksi.
Jälkimmäisessä vaihtoehdossa tulee ylimääräisiä postikuluja, mutta ei varmaankaan ihan mahdottomasti. 22 metrin tilauksessa Suomeen postikuluja oli luokkaa 31 euroa tai jotain sinne päin.
Eli hihkaiskaa tässä joku helpompiniminen, jos haluatte ottaa tuon tilauksen luottokortillenne. Loppusumma about 430 euroa postikuluineen.
kuinka monta päätä saa yhdestä kankaasta...
Olit markus laskeskellut jonkun kysymykseen vastausta, paljonko päitä saa tehtyä yhdestä kankaasta? vähän aikaa asiaa pyöriteltyäni arvioisin, että 38 on maksimi, minkä saa 100x150 muotoisesta kankaasta veisteltyä. vähän jää tuolloin hukkapaloja, mutta sehän on selvä asia kun käytettävän kankaan koko on tuon 13x28. iltapuhteeksi joku voi tarkistaa, josko onnistuisi saamaan useamman palan :)
Tilaus lähti
Sain nyt tilattua kankaan, kun vaihdoin maksutavaksi luottokorttimaksun sijaan EU-tilisiirron (IBAN/SWIFT). Eli homma taasen hanskassa, eikä tarvinnut edes vaihtaa sukunimeä, vaikka kaimani Kaustinen sitä jo ennätti mulle ehdottaa.
Ilmoittelen maksuohjeita tilaukseen osallistujille spostitse jossain välissä.
Ehtiikö?
Ehtiikö vielä ennen SM-sarjaa vaihtaa kankaita??
Vitsivitsivitsi ;-)
- JeBa - Curling is my middle name!
Minkä vuoden? :)
Riippuu varmaan minkä vuoden SM-sarjasta on kyse :)
Eipä ehtinyt tälle viikonlopulle
Paketti on yhä matkalla, eli se ei ehtinyt vielä tämän viikonlopun peleihin.
-Markus
way to go...
Edistystä!
Perillä!
Olipas ripeää, posti kuskasi juuri paketin kotiovelle! Olen Ogelin hallilla ainakin seuraavasti:
Ja Vierumäellä 15.2.-17.2.
Huhuilkaa vaikka tässä ketjussa jos joku näistä ajoista sopii kangastreffejä varten.
Mä olen ainakin tänään
Tänks Markus!
Nyt meikäläinenkin on saanut kankaan käsiinsä ja harjan uudelleenpäällystettyä. Punainen väri on oikein tyylikäs ja pitäisi näkyäkin paremmin kuin edellinen vihreä.
Kangas itsessään vaikuttaisi kyllä olevan samaa cordura 1000:ia kuin se Markuksen edellinenkin tai sitten mä oon vain sokea. Ranskalaisilla oma näkemys kankaasta? No sinänsä tällä ei ole kyllä väliä, kun molemmat toimivat oikein hyvin. Huomenna sitten testaamaan käytännössä.
Huomenna
Ma 11 päivä hallilla 20->