Game over

By Markus, 19 September, 2009

C-kaavion viimeisessä pelissä tuli vastaan kanadalaisjoukkue. Matsi lähti varsin mukavasti käyntiin: pakotimme ensimmäisessä päässä vastustajan yhteen ja otimme perään hammerilla pari pinnaa hyvällä pelillä.

Tämän jälkeen Praha synkkeni kolmen pään ajaksi ja vastustaja pääsi siirtymään 6-2 johtoon joukkueemme hyvin suosiollisella avustuksella (joista ei jää paljoa jälkipolville kerrottavaa).

Tässä vaiheessa sovimme poikien kanssa että lopetamme turnauksen hyviin heittoihin, vaikka peli jäisikin viimeiseksemme. Aloitimme henkisesti matsin uudelleen ja onnistuimmekin nappaamaan seuraavan 100 % pään jälkeen kaksi pinnaa. Toiseksi viimeisessä päässä saimme rakennettua erinomaisen härdellin ja kolmantena heittäneen Jannen viimeisellään suojan taa heittämä nännimääris (joka oli vieläpä nojalla vastustajan takateelle lipsauttamassa kivessä) toi meidät jo pisteen päähän ennen viimeistä päätä.

Viimeisesessä päässäkin oli vahvat ryöstömeiningit käynnissä. Saimme kasailtua hyvin suojia pesän eteen vaikka vastustaja tekikin kaikkensa siivotakseen suoja-aluetta. 100 % pääkään ei meitä pelastanut, kun kanukkien kolmosheittäjä onnistui heittämään kahdesti tuplan suojistamme ja vastustajan kippari onnistui siivoamaan toiseksi viiimeiselläni heittämän keskisuojan pois.

Viimeiselle heitollamme kiersimme reunapesään valkoiselle peliin jääneen suojan taa. Tuplasiivoilujen jälkeen kanadalaisilla oli kuitenkin vapaa väylä keskelle pesää ja sinne kippari myös viimeisen määriksensä heitti.

Loppusijoitus on kait 9-12, kun joukkueita oli mukana 24. Pari totaalimustaa hetkeä harmittaa aika paljon ja niin sanotusti isolla veellä, mutta kyllä turnaukseen mahtui tosi hyviäkin pelejä ja onnistumisia.

Praha hiljenee. Kiitoksia kaikille peukkuja pitäneille tsemppauksesta...