Kesäturnaukset

By timo kauste, 20 July, 2015

Terveiset Latviasta Tukumsin pikkukaupungista (n. 20 000 as.)

Osallistuimme Tukums summer cupiin joukkueella (fin/est) Konstantin Dotsenko, Yrjö Franssila, Timo Kauste (skip) ja Erkki Lill (vice).

Aivan mahtavan hienosti järjestetty turnaus jossa oli 22 joukkuetta (24 haettiin), jolla halutaan saada jatkumoa aikanaan kymmenen vuotta pelatulle Ondulat cupille Jelgavassa- noh- ilotulitus puuttui. Tässä ensimmäisessä turnauksessa oli pelaajia/joukkueita Latviasta, Liettuasta, Valkovenäjältä, Venäjältä, Sveitsistä, Virosta ja me Suomesta

Jäähalli on kymmenen vuotta vanha, jossa suuresta ravintolasta avautuu näkymä arenalle. Hotelli on samassa rakennuksessa, jolloin varsin asiallisesta ja mukavasta (ja todella halvasta- 30e/henki/2 vrk) huoneesta kävelet suoraan jäälle curlingkengät jalassa.

Peliolosuhteet oli aivan mahtavat, loogiset nousut, luisto 3-3.2- välillä ehkä ylikin. Olosuhteet pysyivät vakiona koko turnauksen ajan kaikilla samanlaisilla toisistaan erotetuilla radoilla. Jäämiehet (Riikan hallista) työskentelivät vielä puoliltaöinkin olosuhteiden hyväksi.

Tuloksellisesti menestyimme "puoliuudella" kokoonpanolla hienosti tappiottomalla viiden pelin sarjalla, jossa kaksi tasapeliä. Schenkelsysteemillä- 100 min ja pää loppuun olimme kolmen alkupelin jälkeen A-ryhmän piikkipaikalla yhden pään edellä Medvedin joukkuetta ja siis kolmella voitolla. seuraavina kahdella voitolla pääorganisoija Janis Rudzitis, Ansis Regza ja Ritvas Gulbis. Vastustajamme turnauksen alkulohkossa olivat kolmen pelin  jälkeen kaikki huonoimmillaan puolivälin paremmalla puolella.

Viimeiset pelit pelasimme molemmat Medvedin kanssa tasan. Itse olimme neljän pelatun pään jälkeen Rudzitikselle tappiolla 0-5, mutta vitosesta napattuamme kolme olimme jo iskuetäisyydellä. Sitten kaksi yhden varastusta ja peli kättelyyn. 

Kullan hävisimme yhdellä päävoitolla Medvedille ja käteen tuli hopeaa.

Haluamme EHDOTTOMASTI SUOSITELLA tätä turnausta myös muille suomalaisjoukkueille!!!!!

Kiitos Erkki, Konstantin ja Yrtsi 

timo kauste

11 vuotta sitten

Mielenkiintoista

Vähän ihmettelen, miten hitaasti joukkueet lämpiävät ajatukselle, että kohta alkaa taas curlingkausi.

Harjuturnauksella voi alottaa ja Kangasniemen syysturnaukseen onkin sitten jo vanha vakaus palautunut. Tilaa olisi vielä ilmottautumislistoissa.

Molemmissa on aina ollut erinomaiset peliolosuhteet. Toki kalenterista löytyy muitakin olosuhteiltaan takuuturneita, Tallinnaa ja Ekkerötä.

mika chcc

11 vuotta sitten

Toivotaan, että kaikki ottaa timon kommentista vaarin.  Jos joukkueita ei turnauksiin osallistu, niin turnausjärjestäjät lyövät helposti pillit pussiin.  Kaikki mukaan