Vielä menneestä kaudesta

Curlinglehden numero
Juttutyyppi
Kirjoittaja
Juhani "Hemppa" Heinonen
Kuvat
-

Onneksi olkoon Tomi, Timo, Jermu ja Lauri! Tätä kirjoittaessani istuskelen shortseissa pihanurmikollani nautiskellen kevätauringosta, funtsaillen Tomin kommentteja ja pressan juttua curlinglehdessä ja ehkä jopa pientä mielihyvää tuntien sitä, että pelikausi on minun osaltani paketissa.

Omassa osuudessaan Rantamäki kertaili aikaisempia vaikeuksiaan joukkueen kasaamisessa. Yksi syy on ollut se - minun mielestäni - että jengiin on tullut hyvinkääläisiä pelaajia, joiden ajatusmaailma ei curlingissa toiminut niinkuin Tomin ja liian nopeita johtopäätöksiä tehtiin... (ihan pointtina vaan, että miksiköhän, aina kun kehun pikkaisenkin stadin (Helsinki) suuntaan, hyvinkääläisten huippupelaajien huulille ilmestyy sellainen tietynlainen hymynkare).

Curlinglehteä lukiessani tuli väkisinkin vielä mieleen ne kaksi peliä, jotka näin Rantamäen ja Kiiskisen välillä. Ihmettelin kovasti sitä, että Kalle lähti muistaakseni molemmissa matseissa heti ekasta päästä lähtien pelaamaan "härdelliä". Teknisesti parempana joukkueena mielestäni puolustava pelityyli olisi sopinut paremmin: pelataan poistoja, pidetään pesä avoimena ja kyttäillään sopivaa iskun paikkaa niinkuin M15 aikanaan.

Onnittelut myös Joonakselle (Hellevaara)! Toivottavasti jengisi pysyy pääpiirteittäin kasassa. Mutta missä (mistä) pressan mainitsema osaava valmennus? Valmennus on muutakin kuin sitä, että joku vaan lähtee junioreiden kanssa kisoihin mukaan.

Mika Ollikainen teki tosiaan mahtavaa duunia kauden aikana. Unohtaa ei kuitenkaan sovi nousevaa tähteä Leo Mäkelää!

Naisten puolella vielä onnittelut Ellenille ja muille likoille. Käväisipä mielessä, että mitenkähän jonkinlaisen paluun jäille tehnyt Jaana Hämäläinen - Jussin mielestä Suomen paras naispelaaja tällä hetkellä - sopeutuisi johonkin porukkaan. Mutta siinä taitaa olla pelaamista riittämiin kun pelaa UPN:n kanssa näitä mixed-juttuja.

Ihminen muuttuu, kun tulee ikää lisää. Nuorempana Jussikin usein, kun oli tarjolla kaksi vaihtoehtoa - määris tai poisto, joista edellinen vaihtoehto olisi ollut suositeltavampi - valitsi poistoheiton. Nykyäänhän Jussi suorastaan rakastaa määrispeliä!

Muuten olen sitä mieltä, että en tykkää Double Mixedistä.

Kesäisin ajatuksin,
Jussi "Hemppa" Heinonen

Kommentit