Lyhyesti 2/2005

Curlinglehden numero
Juttutyyppi
Kirjoittaja
Toimitus
Lyhyet 2/2005.

Kanadalaiset pikku paniikissa muun maailman kovasta tasosta

Se on käynyt jo aikoja sitten selväksi, että Kanada ei naisten puolella ole millään lailla ylivoimainen, ei edes paras. Miesten puolellakin on alkanut huojua. Olympiavoittoa ei ala kuulua ja Kanada on MM-kisoissakin yhä useammin tiukoilla. On suoranainen ihme miten Ferbey tänä vuonna otti mestaruuden kaiken rämpimisen jälkeen. Curlingin suurmaassa aletaan olla oikeasti pikku paniikissa. Mutta ei hätää, kanadalaiset ovat keksineet hyvän syyn tähän kaikkeen. Muun maailman menestyshän on heidän ansiotaan. Lehdissä ja verkossa kirjoitellaan nykyään paljon siitä kuinka kanadalaiset valmentajat ovat muuttaneet ulkomaille ja auttavat nyt muita maita menestymään. Ja missäs muualla ulkomaalaiset saavat kovaa kokemusta, kuin Kanadan turnauksissa. Niinpä niin, vaikea se on hyväksyä muiden menestystä ilman selittelyä. Ovat vaan piru vie oikeassa tuossakin asiassa.

Verottaja uhkaa curlaajia Kanadassa

Pelaajien voittorahat ovat Kanadassa nousseet jo sille tasolle, että verottajakin on kiinnostunut niistä. Kohteena ovat erityisesti ammattimaisesti pelaavat pelaajat. Verovirastosta vakuutetaan, että pienempiä summia voittaneita ei tulla ahdistelemaan. Maailman Curling Tourin rahalistalla on viisi joukkuetta, jotka ovat tienanneet yli 50 000 CAD eli noin 32 000 € tällä kaudella. Eniten on tienannut Kevin Martinin joukkue, yhteensä 115 000 CAD eli noin 75 000 €. Täytyy sanoa, että ainakin Suomessa tuollaisia tuloja verotetaan aika rankasti. Toivottavasti kuitenkin Kanadan verottaja leppyy. Verotuksella voisi olla negatiivisia vaikutuksia lajiin.

 

Kuningatar onnitteli henkilökohtaisesti Ferbeyn joukkuetta maailmanmestaruudesta

Kuningatar Elisabeth II pitää enemmän vanhanmallisesta "broomista" kuin uusista "brusheista". Näin tiesi Randy Ferbey kertoa sen jälkeen, kun hän ja hänen joukkueensa olivat tavanneet kuningattaren. Kuningatar kävi keväällä tarkastamassa brittien entisiä alusmaita ja käydessään Kanadassa hän illasti yhdessä curlingin maailmanmestareiden kanssa. Ferbeyn mukaan kuningatar oli aidosti innoissaan ja päätti jopa näyttää mallia broomin käsittelyssä, ilman harjaa tosin.

Pinssi 755 euroa, melko kallista

Toukokuussa käytiin eBay-nettihuutokaupassa curlaajille mielenkiintoinen huutokauppa. Kaupan kohteena oli vuoden 1932 Kanadan mestaruuskisojen eli Brierin kisapinssi. Kisan nimi silloin oli Dominion Curling Championships. Pinssin aloitustarjous oli 6 USD. Hinta nousi kuitenkin nopeasti ja päätyi lopulta summaan 926,66 USD eli 755 €. Pinssin uusi onnellinen omistaja oli eBay-nimeltään "brierguy".

Ensimmäinen positiivinen doping testitulos curlingissa

Kanadasta kuuluu kummia, huippukuuluisan Wayne Middaugh'n joukkueen kakkosheittäjä Joe Frans antoi positiivisen, kokaiinia sisältäneen näytteen maan mestaruuskisoissa Brierissä. Käryn myötä Joe Frans on asetettu kahdeksi vuodeksi kilpailukieltoon. Vaikka kyseessä oli ensimmäinen positiivisen tuloksen antanut dopingtesti, tapaus ei kuitenkaan ollut varsinaisesti ensimmäinen tuomioon johtanut dopingtapaus curlingissa, sillä USA:n Mitchell Markesille langetettiin niin ikään kahden vuoden kilpailukielto aiemmin tammikuussa hänen kieltäydyttyään dopingtestistä. Testistä kieltäytymisenhän katsotaan teknisesti tarkoittavan positiivista näytettä, vaikka se ei sitä sanan varsinaisessa merkityksessä olekaan.

Kommentit