Loimaa Country Curling 2010 - Statistics

Tournament
Team HF HE % SD % FE % SE %
VHCC 55.56 66.67 11.11 50.00 41.18
Ucc.Elit 52.38 66.67 14.29 60.00 72.22
Curlinglasse 33.34 55.56 22.22 22.22 43.75
Team CAN-RUS 27.28 54.55 27.27 66.67 28.57
Team TakeOut SWE 27.27 36.36 9.09 44.44 33.33
Suhina 25.00 50.00 25.00 37.50 38.46
Team Trombi 8.33 50.00 41.67 62.50 38.46
Team Moscow RUS 7.69 46.15 38.46 40.00 53.85
Team Medved RUS 3.03 36.36 33.33 57.14 38.46
CHCC1 -2.56 30.77 33.33 37.50 27.27
SC Kiila Lohja -6.67 33.33 40.00 40.00 54.55
SinnittelijÀt -8.33 25.00 33.33 20.00 58.33
Loimaa Alanen -10.47 42.86 53.33 50.00 63.64
Hestra -10.96 35.71 46.67 80.00 50.00
Fiina Curling -11.11 22.22 33.33 50.00 58.82
KivittÀjÀt -15.39 38.46 53.85 66.67 45.45
HC Kiviaita -18.75 31.25 50.00 42.86 30.00
Liukumiinat -20.00 30.00 50.00 57.14 56.25
RAK Team -21.43 28.57 50.00 12.50 20.00
Team Matarmaa -25.00 12.50 37.50 12.50 43.75
Savottaret -25.00 25.00 50.00 57.14 41.67
MÀkelÀinen -26.66 26.67 53.33 50.00 27.27
Juhasz -26.67 20.00 46.67 42.86 30.00
Aaltonen -33.33 16.67 50.00 42.86 50.00
Rocks n roll -40.00 0.00 40.00 28.57 63.16
Hurlicurling -41.17 17.65 58.82 57.14 0.00
Oulun Huiput -41.66 16.67 58.33 40.00 50.00
Huru-Ukot AllStars -47.36 10.53 57.89 42.86 0.00
IkÀmiehet -49.24 9.09 58.33 60.00 50.00
HyvinkÀÀ Kalilainen -68.75 6.25 75.00 33.33 25.00
Tournament
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
VHCC 8.20 - 3.80 2.11 -0.18
Ucc.Elit 8.20 - 2.00 1.43 0.94
Team Moscow RUS 7.00 - 5.20 0.77 0.00
Fiina Curling 6.80 - 3.60 0.44 0.53
Curlinglasse 6.60 - 4.80 1.78 -0.69
Suhina 6.60 - 4.00 1.08 -0.46
Team TakeOut SWE 6.40 - 4.40 1.64 -0.53
SinnittelijÀt 6.20 - 5.60 0.67 -0.08
Liukumiinat 6.00 - 3.60 0.10 0.50
Team Trombi 5.80 - 4.80 0.92 -0.62
SC Kiila Lohja 5.60 - 5.60 0.53 -0.09
Rocks n roll 5.60 - 3.80 -0.20 0.05
HC Kiviaita 5.40 - 6.40 0.38 -0.90
Team CAN-RUS 5.40 - 4.60 1.09 -0.50
KivittÀjÀt 5.40 - 4.20 0.46 0.09
Team Medved RUS 5.40 - 4.00 0.83 -0.38
Hestra 5.20 - 5.40 0.00 0.30
Loimaa Alanen 5.00 - 5.20 0.20 0.00
Savottaret 5.00 - 4.60 0.25 -0.42
Team Matarmaa 4.80 - 7.00 0.25 -1.06
RAK Team 4.60 - 7.40 0.36 -1.70
CHCC1 4.60 - 6.40 0.53 -1.18
Juhasz 4.20 - 5.00 0.13 -0.60
IkÀmiehet 4.20 - 4.60 -0.75 0.33
Aaltonen 4.00 - 5.40 0.00 -0.43
MÀkelÀinen 3.80 - 6.60 -0.40 -0.91
Oulun Huiput 3.60 - 6.60 -0.75 -0.40
Hurlicurling 3.00 - 7.60 -0.35 -1.86
Huru-Ukot AllStars 2.20 - 7.80 -0.26 -1.86
HyvinkÀÀ Kalilainen 1.40 - 6.20 -0.94 -1.00

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html