Kangasniemi Fall Bonspiel 2020 - Statistics

Tournament
Team HF HE % SD % FE % SE %
HRT XL 30.00 60.00 30.00 100.00 71.43
kangasniemi 28.57 57.14 28.57 85.71 46.15
Stonhenge 8.33 50.00 41.67 25.00 46.67
HRT XO 0.00 28.57 28.57 50.00 60.00
SKKL 0.00 27.27 27.27 40.00 68.75
UccElit -8.34 33.33 41.67 85.71 53.33
CCLahti -10.00 30.00 40.00 37.50 46.67
AC Mix -16.67 33.33 50.00 57.14 36.36
Eight points -18.18 27.27 45.45 55.56 35.71
Joku -23.07 23.08 46.15 75.00 38.46
Curra II -26.67 20.00 46.67 37.50 11.11
DCT -28.57 28.57 57.14 50.00 25.00
HRT VIX -30.77 15.38 46.15 50.00 33.33
Eleven Ends -33.33 26.67 60.00 33.33 50.00
KivekkÀÀt -33.34 13.33 46.67 42.86 36.36
Sutinat -36.36 9.09 45.45 40.00 61.54
AC Max -37.50 18.75 56.25 66.67 45.45
Rockwheels -41.17 17.65 58.82 14.29 22.22
Curra I -45.46 9.09 54.55 20.00 64.29
KGN -46.67 13.33 60.00 50.00 33.33
Tournament
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
HRT XL 7.20 - 2.20 1.20 0.93
Stonhenge 7.00 - 5.60 0.58 -0.13
SKKL 6.80 - 3.80 0.91 0.25
HRT XO 6.60 - 3.00 0.71 0.35
kangasniemi 6.20 - 4.20 1.14 0.00
Joku 5.80 - 5.20 -0.08 -0.08
AC Max 5.40 - 5.40 -0.31 0.55
AC Mix 5.40 - 3.40 0.75 -0.45
CCLahti 5.20 - 4.80 0.40 -0.33
Sutinat 5.20 - 4.80 0.09 0.46
UccElit 5.20 - 4.00 0.33 0.13
Eleven Ends 5.00 - 5.40 -0.07 -0.08
Curra I 4.80 - 4.60 -0.45 0.36
DCT 4.40 - 6.00 0.29 -0.75
HRT VIX 4.20 - 5.00 0.15 -0.58
Eight points 4.00 - 5.80 0.00 -0.71
KGN 3.80 - 6.80 -0.53 -1.11
KivekkÀÀt 3.80 - 6.60 0.00 -0.82
Rockwheels 3.60 - 8.20 -0.59 -1.33
Curra II 3.00 - 7.80 -0.13 -1.89

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html