Finnish Bonspiel 2016 - Statistics

Group games
Team HF HE % SD % FE % SE %
Rocks'n'Roll
HUPAAJAT
Mc Fox
Stonesin Veljet II
146 Rockets
Stonesin Veljet I
JÀÀkausi
Fipa
KL/SB
Aleksis Kivet
Kovis
HRT
Team HiroShima
Hupaajat melkeen sennut
Pingviinit
Buddies
Otaniemen KivittÀjÀt
Galax Sliders
Nimijoukkue
Fiina Curling
CC Loimaa
Slideshow
CurlingHemmot
OHHH
Triplapoisto
Group games
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
HRT 7.50 - 5.50
OHHH 7.25 - 5.50
KL/SB 7.25 - 3.25
146 Rockets 6.75 - 3.50
Pingviinit 6.75 - 1.25
CC Loimaa 6.50 - 3.50
Slideshow 6.50 - 3.50
Nimijoukkue 6.25 - 3.50
CurlingHemmot 5.00 - 4.50
Fiina Curling 4.75 - 6.00
Rocks'n'Roll 4.75 - 5.00
Team HiroShima 4.50 - 5.75
Otaniemen KivittÀjÀt 4.50 - 4.00
Buddies 4.25 - 7.00
Triplapoisto 4.25 - 4.25
Mc Fox 4.00 - 7.75
JÀÀkausi 4.00 - 6.50
Stonesin Veljet II 3.75 - 7.00
Hupaajat melkeen sennut 3.75 - 5.25
Stonesin Veljet I 3.50 - 4.25
Fipa 3.50 - 4.00
Kovis 2.75 - 8.00
HUPAAJAT 2.75 - 7.00
Galax Sliders 12.50 - 2.25
Aleksis Kivet 1.75 - 11.00
Play-Off
Team HF HE % SD % FE % SE %
KL/SB
146 Rockets
Nimijoukkue
HRT
CC Loimaa
Pingviinit
Slideshow
Galax Sliders
Triplapoisto
Fipa
OHHH
Otaniemen KivittÀjÀt
Team HiroShima
Rocks'n'Roll
CurlingHemmot
Stonesin Veljet I
Fiina Curling
Mc Fox
Hupaajat melkeen sennut
Kovis
Buddies
Stonesin Veljet II
JÀÀkausi
Aleksis Kivet
Play-Off
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Pingviinit 8.33 - 4.00
Buddies 7.00 - 5.00
JÀÀkausi 7.00 - 2.00
Rocks'n'Roll 7.00 - 1.00
Galax Sliders 6.33 - 3.67
Nimijoukkue 6.00 - 7.00
Otaniemen KivittÀjÀt 6.00 - 5.00
Mc Fox 6.00 - 2.00
CurlingHemmot 6.00 - 1.00
146 Rockets 5.67 - 3.67
Stonesin Veljet II 5.00 - 7.00
OHHH 5.00 - 6.00
Hupaajat melkeen sennut 5.00 - 4.00
CC Loimaa 5.00 - 11.00
Triplapoisto 5.00 - 0.00
Kovis 4.00 - 5.00
HRT 3.67 - 6.33
KL/SB 3.00 - 6.00
Aleksis Kivet 2.00 - 7.00
Fiina Curling 2.00 - 6.00
Team HiroShima 1.00 - 7.00
Stonesin Veljet I 1.00 - 6.00
Slideshow 1.00 - 10.00
Fipa 0.00 - 5.00

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html