Suomi ottaa avausvoiton olympikarsinnoissa Hollannista luvuin 5-7! Voiton avaimina tasainen pelaaminen omilla vahvuuksilla. Seuraava suora lähetys Suomen pelistä torstaina klo 20, kun vastaan asettuu Japani.
Suomi otti avauspäähän hammerin Leo Ounin heittäessä kahdeksaan senttiin LSD-heittonsa ja Kallen kompatessa 30 senttiin. Ensimmäinen pää tuottaa heti tulosta Suomen virkeällä ottellaa. Kivi saadaan piiloon syvälle takapesään suojan taakse. Hollannin kapteeni Wouter Goesens osuu omalla poistollaan tähän suojaan ja Suomi kiittää mahdollisuudesta kahteen pisteeseen. Taululle 0-2.
2. ja 3. pää ovat nihkeää kamppailua, jossa Suomi onnistuu pakottamaan Hollannin ensin yhteen pisteeseen, mutta heti seuraavassa päässä Hollanti varastaa yhden. Taululla tasalukemat 2-2.
4. ja 5 päässä Suomen peli alkaa sujua ja taidokas taktinen rakentelu johtaa hyviin paikkoihin. Neljännestä päästä rakentelun tuloksena on tuplapoistolla pisteitä kaksi ja viidennessä päässä Hollanti on lirissä, kun Suomella on jopa 4 kiveä pesässä lähimpänä keskustaa. Hollanti ei tästä lannistu vaan onnistuu poistoissaan rollaten kiviä sivupesään suojansa taakse. Suomi kestää paineen ja onnistuu pakottamaan Hollannin yhteen pisteeseen ja tauolle mennään tilanteeseessa 3-4.
Juonet oman valmentajan kanssa selvästi onnistuu, sillä 6. pään peli on taktisesti hieno kamppailu. Hollanti heittää suojan, jonka taakse Suomi saa kiven täysin piiloon. Hollanti lähtee heittämään kulmanojaa tähän kiveen ja onnistuukin puolittain. Tähän Suomi vastaa hienosti kevyellä tökillä, jossa oma kivi menee uudestaan täysin suojan taakse piiloon. Hollanti heittää hieman heikomman nojan omaan kiveensä. Pohdittava tilanne on valmis. Kapteeni Kalle Kiiskisen ensimmäisellä kivellä lähdetään liikuttelemaan syntynyttä pakkaa omalla lähisuojalla. Aikaisemmin viikolta tutut haasteet jään kanssa kuitenkin vaikeuttavat työskentelyä - tämä kivi lipui täysin puikkona ilman nousua melkein kohdekiven ohi hieman hipaisten. Lopputulos ei ollut halutunlainen ja Hollanti käyttää aikalisän pohtiakseen, kuinka Suomi pakotetaan yhteen. Lähin kivi on Suomen keltainen kivi, joten Hollanti päättää suojata määrislinjan toiselta puolelta. Tämä nousee hieman yli ja Suomelle jää paikka heittää toinenkin kivi kokonaan punaiselle pistekiveksi. Heitto lähtee kuitenkin liian kevyellä voimalla liikkeelle ja harjaajat komennetaan irti kivestä, jotta voimia ei kuluteta turhaan. Suomelle 1 piste ja tilanne 3-5.
7. päässä saadaan aikaan hyvä 3 kiven paine Hollannille, Tästä tilanteesta lähdetään yrittämään Hollannin pakotusta yhteen pisteeseen. Oma viimeinen kivi ei aivan mene piiloon kulmasuojan taakse, joten Hollanti pelaa pään nollapääksi ja pitää viimeisen kiven edun eli hammerin.
Nollapää edellisestä päästä kannatti, sillä Hollanti rakenti vaarallisen tilanteen vasemman puoleisen kulmasuojan taakse. Hollannilla on kaksi omaa kiveä toisiinsa nojalla, joka tarkoittaa jopa kolmen pisteen mahdollisuutta heille. Heidän yritys saada kolmas pistekivi epäonnistuu kaksi kertaa, mutta myös Suomi epäonnistuu tuplapoistossaan kahdesti antaen mahdollisuuden Hollannille kolmeen pisteeseen. Selostajankin jo hehkuttaessa, että tämä on paras pää Hollannilta koko kisoissa - urheilu näyttää karun puolensa. Hollannin kapteenin viimeinen heitto epäonnistuu niin, että kolmen pisteen sijasta mukaan jää yksi piste. Tilanne Suomelle 4-5.
Hollanti ei kuitenkaan luovuta 9. päässä peliään vaan pelaa taktisesti oivallista peliä. Viimeiselle heitolle jää vaikea poiston ja rollin yhdistelmä, jolla he yrittävät pakottaa Suomen yhteen pisteeseen. Tämäkin epäonnistuu jääden nokkapoistoksi ja Suomen harjaajat saavat harjata tyytyväisenä Kallen poiston nokkaan ja kahteen pisteeseen. Taululle 4-7.
Jos Hollannille kävi ikävät 8. päässä, meinasi Suomelle käydä sama 10. päässä. Tällaisessa tilanteessa peli on selvää: Tappiolla oleva heittää viimeisellä kivellään sivupesän suojia ja johdossa oleva joukkue heittää kiviä keskelle etupesään. Suomi onnistuu etupesän kivissään hienosti ja Hollanti heittää omat suojansa. Heti, kun viidennen heitetyn kiven jälkeen saa poistaa, niin Suomi aloittaa ankaran poistopelin. Maailmalla peli on raakaa. Tämä nähdään heti, kun yksi Suomen poistoista menee ohi. Tilanne hankaloituu Suomen osalta paljon, sillä nyt Hollannilla on mahdollisuus kolmeen pisteeseen.
Sisukas Suomi kestää kuitenkin paineen, kun Kiiskinen heittää viimeisellä kivellään todella haastavan tuplapoiston melkein nojalla olevista kivistä. Lopputulos 5-7 ja voitto Suomeen!
Joukkueen kapteeni Kalle Kiiskinen tiivisti ottelun kulkua:
"Vaikean turnauksen alun jälkeen saimme onneksi pelattua kohtuullisen hyvän pelin, jossa olimme hienoisesti niskan päällä alusta loppuun. Oli tärkeää saada voittotili auki. Huomenna vielä hieman lisätarkkuutta muutamiin pikkujuttuihin, niin pääsemme kiusaamaan johtopaikalla olevaa Norjan joukkuetta."
Seuraavaksi Suomea vastaan asettuu keskiviikkona Norja klo 14.00 Suomen aikaa.
Suomen sekä muiden maajoukkueiden pelejä voit seurata Recast-sovelluksen avulla The Curling Channelilta.
Seuraava Suomen TV-ottelu Japania vastaan nähdään torstaina 16.12. klo 20 Suomen aikaa. Alla tarkempia ohjeita.
The Curling Channel löytyy tästä linkistä:
https://recast.app/invited?referrer=GrPEw
Turnauksen peliohjelma löytyy täältä:
https://worldcurling.org/events/oqe2021?pageType=schedule
Otteluiden tulokset löytyvät täältä:
https://worldcurling.org/events/oqe2021?pageType=results
Turnauksen lähetettävät pelit löytyvät täältä:
http://worldcurling.org/2021/12/oqe2021-broadcast/
Myös Suomen Curlingliiton Facebook-sivulta ja Instagram-tililtä pääset seuraamaan kisakuulumisia
Kommentit