Suomen Curlingliitto on solminut yhteistyösopimukset kanadalaisen Goldline-välinevalmistajan ja suomalaisen Flow Drinks urheilujuomvalmistajan kanssa. Yhteistyösopimuksen ansiosta Suomen Curlingliittoon kuuluvien seurojen jäsenten on mahdollista hankkia Goldlinen välineitä erittäin edullisesti.
Goldline Suomen Curlingliiton välinetoimittajaksi
Kanadalainen curlingvälinevalmistaja Goldline sponsoroi kaudesta 2009-2010 alkaen curlingliiton nimeämiä edustusjoukkueita. Sopimukseen kuuluu vuosittain korkeintaan viiden edustusjoukkueen varustaminen kengillä, harjoilla, housuilla ja hanskoilla. Välinepaketin normaalihinta viidelle joukkueelle olisi yli 10 000 € eli kyseessä on varsin merkittävä yhteistyösopimus. Vastineeksi saamistaan pelivälineistä joukkeet sitoutuvat käyttämään niitä kaikissa kansallisissa ja kansainvälisissä kilpailuissa.
Yhteistyösopimuksen neuvotellut Tomi Rantamäki tapasi Goldlinen johtajan Monctonin MM-kisoissa keväällä 2009 ja kertoi oman joukkueensa EM-projektista. - Goldline lupasi varustaa joukkueemme pelivälineillä, mutta halusin siinä tilanteessa hankkia hyötyä muillekin kuin omalle joukkueelle. Niinpä ehdotin samantien koko liiton tasoista sopimusta. Kun vielä lupasin, että välineiden myynti järjestyisi tavalla tai toisella, oli Goldline valmis tekemään sopimuksen, valottaa Rantamäki yhteistyösopimuksen syntyä.
Rantamäki välittää Goldlinen välineitä Suomessa. Curlingliiton jäsenmaksuosuuden maksaneet seurojen jäsenet voivat hankkia Goldlinen välineitä erittäin edulliseen hintaan. Ostamalla Goldlinen välineitä edesautat sponsorisopimuksen jatkumista ja tuet näin suomalaista kilpacurlingia.
Lisätietoja ja Goldline-välinehinnaston löydät Curling.fi -sivuston harrastajille-osiosta
Flow Drinks Suomen Curlingliiton juomatoimittajaksi
Suomalaisen urheilujuoman kehittäjä Flow Drinks Oy varustaa miesten ja naisten maajoukkueet riittävällä määrällä Flow Feather ja Flow Endurance -urheilujuomia. Juoman kehitystyön taustalla ovat LKT Pertti Lähteenmäki sekä suomalaisia yliopistoja ja muita johtavia tutkimuslaitoksia. Yli 20 vuoden kokemus ravitsemustieteestä on tehnyt lääket. ja kir. tri Pertti Lähteenmäestä kansainvälisesti tunnetun ja arvostetun ravitsemustieteilijän.
Juoman teho perustuu luonnon omiin, tehokkaisiin ainesosiin:
- Fruktoosi vapauttaa energiaa tasaisesti
- L-Karnitiini tehostaa energian käyttöä hyödyntämällä rasvahappoja ja vähentäen hiilihydraattien tarvetta.
- Vihreä tee ja inositoli rauhoittavat hermoja
- Tauriini ja guarana antavat tehokkaan piristävän vaikutuksen.
- Natrium, magnesium ja kalium ylläpitävät nestetasapainoa
- Flavonoidit, kuten Pycnogenol ®, suojelevat lihaksia ja nopeuttavat palautumista.
Flow-juomaa on kehitetty ja tutkittu pitkään. Ensimmäisiä Flow-juoman versioita valmistettiin jo vuonna 1997. Flowta käyttävät mm. Espoon Honka, Espoon Blues, FC Honka, Tero Pitkämäki, Minea Blomqvist sekä monet muut urheilijat.
Myös tämä yhteistyösopimus on Tomi Rantamäen neuvottelema. Rantamäki tutustui Pertti Lähteenmäkeen pari vuotta sitten GolfDigest akatemiassa, jossa golfin huippuvalmentaja Timo Rauhala toi Pertin kertomaan urheilijan ravitsemuksesta. - Saimme akatemiassa myös Flow-juomaa käyttöömme. Otin yhteyttä Perttiin 2009 keväällä ja ehdotin yhteistyötä. Sovimme viime syksynä ennen EM-kisoja, että sekä miesten että naisten maajoukkue saa tarpellisen määrän juomaa, kertaa Rantamäki sopimuksen syntyä.
- Flow-juoma on parantanut keskittymistä ja autaa pitämään kehon neste-, energia- ja suolatasapainon kohdallaan pelin aikana. Se ei rasita hampaita yhtä paljon kuin muut urheilujuomat, koska siinä ei ole käytetty sitruunahappoa, toteaa Rantamäki omiin kokemuksiinsa perustuen.
Lisätietoja juomista: www.flowdrinks.com
Kommentit2
Kokeile Flowta
Otan tiivistepullon mukaan viikonloppuna. Halukkaat voivat tulla pyytämään maistiaisia.
Tomi
Kokeile Flowta
Otan taas mukaani Flow-juomaa Vierumäelle. Tulkaa pyytämään, niin saatte kokeilla.
Tomi