Lakeus Bonspiel 2012 - Statistics

Tournament
Team HF HE % SD % FE % SE %
HĂ€rdelli 20.00 50.00 30.00 75.00 55.56
Alavuden Kaupunki 0.00 44.44 44.44 71.43 30.00
SGG Finland -22.22 22.22 44.44 75.00 60.00
Rakennus-YliselÀ -30.00 30.00 60.00 33.33 40.00
The Rock -33.33 16.67 50.00 0.00 77.78
Fixus Alavus -40.00 20.00 60.00 20.00 64.29
WC -57.14 0.00 57.14 50.00 50.00
Fenestra -66.67 8.33 75.00 0.00 0.00
Tournament
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Alavuden Kaupunki 5.00 - 2.83 0.44 -0.30
HĂ€rdelli 4.67 - 2.67 0.90 0.56
Fixus Alavus 4.00 - 3.00 0.00 0.00
SGG Finland 3.67 - 2.83 0.00 0.10
The Rock 3.40 - 2.40 0.33 0.78
Rakennus-YliselÀ 2.40 - 3.60 0.20 -0.60
WC 1.80 - 4.00 -0.71 -0.38
Fenestra 1.60 - 6.40 -0.58 -3.00

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html