Finnish Men's Championships 2012-2013 - Statistics

Championship League
Team HF HE % SD % FE % SE %
Kiiskinen 26.30 48.65 22.35 46.15 36.17
RantamÀki 20.16 43.24 23.08 59.26 32.71
M. Uusipaavalniemi 19.73 39.73 20.00 35.85 30.43
A. Kauste 17.78 39.47 21.69 59.38 18.68
J. Uusipaavalniemi 4.54 33.75 29.21 56.00 34.48
Sipola -13.37 21.92 35.29 45.24 33.77
Rissanen -13.91 23.17 37.08 40.00 19.18
Saastamoinen -17.24 23.81 41.05 52.00 23.29
Championship League
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
RantamÀki 7.33 - 5.00 0.97 -0.25
Kiiskinen 7.29 - 5.95 0.88 -0.50
J. Uusipaavalniemi 6.75 - 5.55 0.71 -0.45
M. Uusipaavalniemi 6.65 - 6.20 0.77 -0.65
A. Kauste 6.30 - 6.25 0.87 -0.78
Sipola 5.58 - 6.00 0.29 -0.43
Rissanen 4.84 - 7.53 0.28 -1.04
Saastamoinen 4.65 - 7.25 0.14 -0.89
Division I
Team HF HE % SD % FE % SE %
SipilÀ 17.67 45.07 27.40 85.00 53.13
T. Kauste 5.56 36.59 31.03 60.38 35.63
HÀrkÀlÀ 0.36 33.33 32.97 52.54 38.24
TĂ€htinen -10.72 27.17 37.89 30.19 42.71
VÀhÀlÀ -14.91 28.57 43.48 36.54 34.94
Lönnberg -14.97 27.38 42.35 44.64 32.95
Matarmaa -17.15 25.56 42.71 50.00 26.58
Saarelainen -18.36 23.91 42.27 46.00 35.29
Division I
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
SipilÀ 8.95 - 3.60 1.14 0.25
T. Kauste 7.95 - 6.40 0.87 -0.52
VÀhÀlÀ 6.95 - 8.60 0.43 -0.87
TĂ€htinen 6.95 - 7.43 0.41 -0.51
HÀrkÀlÀ 6.71 - 7.00 0.54 -0.54
Saarelainen 6.60 - 7.50 0.26 -0.51
Lönnberg 6.35 - 8.20 0.35 -0.76
Matarmaa 5.80 - 7.50 0.29 -0.80
Division II
Team HF HE % SD % FE % SE %
Pöyry 10.20 39.47 29.27 81.63 35.44
Stenman 8.21 40.26 32.05 43.14 40.70
LumijÀrvi 2.72 38.16 35.44 50.00 44.58
Perkiö 1.81 35.14 33.33 48.08 39.33
Lindholm -2.74 32.88 35.62 50.98 34.15
Peisa -7.53 28.00 35.53 40.91 45.12
Kattelus -10.58 32.10 42.68 51.11 40.79
Manninen -12.82 32.05 44.87 41.46 40.28
Riikonen -13.58 27.16 40.74 35.42 35.80
Tiusanen -42.18 14.29 56.47 28.57 28.81
Division II
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Stenman 9.00 - 7.06 0.99 -0.50
Pöyry 8.33 - 5.33 0.78 -0.13
LumijÀrvi 8.22 - 6.67 0.66 -0.28
Peisa 7.94 - 7.44 0.51 -0.34
Perkiö 7.94 - 6.89 0.77 -0.45
Kattelus 7.78 - 7.61 0.43 -0.45
Manninen 7.61 - 6.56 0.58 -0.38
Riikonen 7.17 - 9.11 0.38 -0.79
Lindholm 6.61 - 8.17 0.44 -0.70
Tiusanen 4.33 - 10.11 -0.44 -1.19
Qualification 2
Team HF HE % SD % FE % SE %
SipilÀ 34.00 50.00 16.00 50.00 35.48
T. Kauste 20.83 50.00 29.17 64.71 29.17
Saarelainen 8.33 25.00 16.67 44.44 28.57
Lönnberg 2.21 37.50 35.29 44.44 41.18
HÀrkÀlÀ 0.00 26.67 26.67 36.36 26.67
Saastamoinen -3.71 33.33 37.04 35.71 27.27
Matarmaa -17.78 22.22 40.00 85.71 18.18
TĂ€htinen -30.00 10.00 40.00 16.67 0.00
Qualification 2
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
SipilÀ 8.50 - 6.33 1.36 -0.68
Saastamoinen 8.00 - 6.80 0.85 -0.77
T. Kauste 7.60 - 7.00 0.83 -0.71
Lönnberg 7.00 - 6.25 0.59 -0.41
HÀrkÀlÀ 6.33 - 8.67 0.60 -1.07
Saarelainen 6.00 - 7.33 0.75 -0.93
Matarmaa 5.00 - 6.00 0.40 -0.55
TĂ€htinen 3.50 - 9.50 0.20 -2.33
Qualification 1
Team HF HE % SD % FE % SE %
SipilÀ 38.47 53.85 15.38 88.89 38.89
Perkiö 7.92 26.67 18.75 57.14 31.82
VÀhÀlÀ -4.55 27.27 31.82 66.67 53.85
Stenman -16.16 11.11 27.27 71.43 0.00
LumijÀrvi -19.17 20.83 40.00 30.77 43.48
Lindholm -21.43 28.57 50.00 37.50 27.27
Pöyry -27.28 27.27 54.55 60.00 50.00
Kattelus -27.28 27.27 54.55 57.14 22.22
Manninen -33.33 16.67 50.00 50.00 14.29
Qualification 1
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
SipilÀ 9.50 - 3.50 1.92 -0.06
VÀhÀlÀ 7.80 - 5.60 0.55 -0.04
Pöyry 7.33 - 5.67 0.18 0.25
Perkiö 7.00 - 7.00 0.94 -0.68
LumijÀrvi 6.60 - 7.80 0.28 -0.57
Lindholm 5.67 - 9.33 -0.07 -0.91
Kattelus 5.50 - 9.00 0.18 -1.00
Manninen 5.00 - 9.00 0.08 -1.29
Stenman 3.50 - 7.50 0.36 -1.71

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html