Finnish Senior Championships 2012 - Statistics

Men
Team HF HE % SD % FE % SE %
Kauste 48.04 64.71 16.67 75.00 30.00
KerÀnen 23.14 43.59 20.45 65.38 34.88
Ruokolainen 21.42 35.71 14.29 42.86 17.65
Sorvari 19.20 43.59 24.39 43.48 38.10
Lindholm 18.75 37.50 18.75 57.14 48.28
JĂ€ntti 10.69 41.94 31.25 68.18 26.67
Nummila -6.97 27.91 34.88 59.26 26.32
HÀrkÀlÀ -7.14 28.57 35.71 40.00 31.25
Pasanen -8.00 24.00 32.00 44.44 30.77
Wist -10.00 30.00 40.00 58.33 16.67
Manninen -10.83 26.67 37.50 64.71 47.22
Riikonen -11.90 21.43 33.33 70.00 26.67
Rinne -14.78 20.00 34.78 18.18 36.84
Korhonen -25.00 0.00 25.00 28.57 12.50
Peisa -33.33 20.00 53.33 33.33 50.00
Lindberg -33.33 6.67 40.00 54.55 21.43
Mattila -44.44 16.67 61.11 66.67 50.00
Hurme -47.06 11.76 58.82 44.44 35.71
NÀyhÀ -58.89 11.11 70.00 0.00 40.00
Men
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Kauste 8.40 - 4.40 1.39 -0.25
Sorvari 8.09 - 4.73 1.24 -0.33
Lindholm 7.17 - 4.67 1.13 -0.10
JĂ€ntti 6.44 - 5.78 0.94 -0.80
KerÀnen 6.25 - 4.25 0.93 -0.40
Manninen 6.22 - 5.00 0.34 0.00
Pasanen 6.00 - 7.14 0.52 -0.81
Ruokolainen 5.75 - 7.25 1.21 -1.35
Nummila 5.73 - 6.00 0.60 -0.76
Peisa 5.60 - 6.00 0.13 -0.22
Rinne 5.00 - 5.83 0.35 -0.68
HÀrkÀlÀ 4.75 - 9.00 0.07 -1.13
Wist 4.40 - 6.00 0.30 -0.78
Mattila 4.25 - 6.75 -0.44 -0.17
Riikonen 4.25 - 5.00 0.40 -0.60
Lindberg 3.75 - 7.50 -0.07 -1.00
NÀyhÀ 3.50 - 8.50 -0.50 -1.00
Korhonen 3.50 - 8.50 0.25 -1.50
Hurme 3.50 - 7.50 -0.24 -0.86

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html