Lakeus Bonspiel 2011 - Statistics

Tournament
Team HF HE % SD % FE % SE %
SGG Finland 1 40.00 40.00 0.00 66.67 68.42
Wave Curling -12.50 37.50 50.00 66.67 75.00
TÀykkÀrit -14.29 28.57 42.86 60.00 58.33
Rakennus-YliselÀ -22.22 22.22 44.44 20.00 37.50
Alavuden Kaupunki -22.22 22.22 44.44 60.00 50.00
Riikku -33.34 22.22 55.56 66.67 62.50
Veljekset Keskinen -41.66 16.67 58.33 50.00 40.00
AC SARS -46.67 20.00 66.67 50.00 75.00
Hanakat Alavus -50.00 21.43 71.43 50.00 75.00
SGG Finland 2 -60.00 10.00 70.00 33.33 25.00
K-SuperMarket Alavus -70.00 10.00 80.00 33.33 25.00
Fixus Alavus -72.73 9.09 81.82 0.00 66.67
Tournament
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Wave Curling 7.00 - 2.33 0.63 1.25
SGG Finland 1 6.67 - 1.67 1.60 0.74
TÀykkÀrit 6.40 - 2.60 0.71 0.58
Rakennus-YliselÀ 5.00 - 4.00 0.67 -0.38
AC SARS 4.75 - 3.25 -1.00 1.25
Alavuden Kaupunki 3.60 - 3.60 0.33 -0.20
Riikku 3.00 - 4.40 -0.22 -0.13
Veljekset Keskinen 3.00 - 4.17 -0.33 -0.20
Fixus Alavus 2.75 - 5.50 -0.73 -0.33
Hanakat Alavus 2.67 - 5.83 -1.14 0.25
K-SuperMarket Alavus 2.00 - 8.25 -1.50 -1.75
SGG Finland 2 2.00 - 6.75 -1.00 -0.75

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html