Loimaa Country Curling 2008 - Statistics

Tournament
Team HF HE % SD % FE % SE %
VHCC Rissanen 62.50 62.50 0.00 77.78 59.09
KivittÀjÀt 60.00 60.00 0.00 37.50 50.00
Anne Malmi 35.71 50.00 14.29 50.00 23.08
Hallihait 10.49 18.18 7.69 88.89 40.00
KivipÀÀt 8.33 33.33 25.00 37.50 43.75
Ellen Vogt 7.14 21.43 14.29 63.64 21.43
Karkalin Kiila 5.00 30.00 25.00 55.56 43.75
Mummofutis 2.27 27.27 25.00 44.44 33.33
Arenaria 0.00 36.36 36.36 60.00 62.50
CC Santer 0.00 38.46 38.46 85.71 50.00
JylkyrÀt 0.00 38.46 38.46 66.67 23.08
S.W.A.G.-Team -6.66 26.67 33.33 33.33 25.00
Pastori -8.33 25.00 33.33 55.56 41.18
Hurlicurling -14.29 28.57 42.86 33.33 30.77
HyvinkÀÀ Kalilainen -18.18 18.18 36.36 42.86 43.75
LS-Curling -20.00 25.00 45.00 66.67 10.00
Loimaa Jalonen -22.22 27.78 50.00 77.78 10.00
Sudet -22.73 27.27 50.00 60.00 61.54
Loimaa MÀkelÀinen -25.00 6.25 31.25 30.00 16.67
Ranua -25.15 22.22 47.37 85.71 36.36
Auranmaa -42.10 15.79 57.89 55.56 10.00
Loimaa Matarmaa -50.00 10.00 60.00 55.56 44.44
Loimaa Rinne -52.94 5.88 58.82 62.50 33.33
Harja Saijonmaat -64.34 6.25 70.59 83.33 25.00
Tournament
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
VHCC Rissanen 8.00 - 3.20 1.75 0.50
KivittÀjÀt 7.00 - 6.00 2.20 -0.56
Anne Malmi 7.00 - 4.40 1.86 -0.85
Pastori 6.80 - 3.60 0.75 0.06
KivipÀÀt 6.60 - 5.80 0.92 -0.44
Mummofutis 5.80 - 4.20 0.67 -0.53
Arenaria 5.80 - 2.60 0.73 0.44
JylkyrÀt 5.60 - 4.60 0.69 -0.54
Loimaa Matarmaa 5.40 - 4.80 -0.40 0.06
Karkalin Kiila 5.40 - 4.60 0.58 -0.56
Sudet 5.40 - 4.20 0.00 0.54
S.W.A.G.-Team 5.20 - 6.60 0.60 -1.33
Loimaa Jalonen 5.20 - 4.60 0.56 -1.10
CC Santer 5.00 - 4.20 0.54 0.00
Hurlicurling 4.80 - 6.40 0.71 -1.31
Ellen Vogt 4.80 - 5.20 0.93 -0.93
HyvinkÀÀ Kalilainen 4.60 - 4.40 0.18 -0.19
Ranua 4.20 - 6.60 -0.32 -0.18
Hallihait 4.20 - 3.20 1.00 -0.33
LS-Curling 3.80 - 7.40 0.20 -1.40
Loimaa Rinne 3.80 - 6.20 -0.41 -0.58
Loimaa MÀkelÀinen 3.60 - 7.20 0.19 -1.50
Auranmaa 3.20 - 8.40 -0.21 -1.80
Harja Saijonmaat 2.40 - 5.20 -0.71 -0.50

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html