Finnish Senior 60+ Championships 2018 - Statistics

Finnish Championships
Team HF HE % SD % FE % SE %
Ruottu 31.25 56.25 25.00 70.00 41.18
Manninen 17.11 42.11 25.00 57.14 33.33
T. Kauste 13.33 40.00 26.67 58.33 18.75
HÀmÀlÀinen 0.00 31.25 31.25 22.22 55.00
Rauvola -10.00 25.00 35.00 41.67 36.84
NÀyhÀ -25.00 25.00 50.00 37.50 33.33
Nissinen -42.86 7.14 50.00 57.14 41.67
Riikonen -50.00 8.33 58.33 71.43 12.50
Finnish Championships
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Ruottu 8.20 - 4.20 1.25 0.12
HÀmÀlÀinen 7.80 - 6.20 0.63 0.05
T. Kauste 7.00 - 6.00 0.80 -0.63
NÀyhÀ 6.33 - 9.00 -0.08 -0.75
Manninen 6.33 - 5.17 1.05 -0.62
Nissinen 5.50 - 6.00 -0.07 -0.17
Rauvola 5.17 - 6.67 0.10 -0.84
Riikonen 2.67 - 9.33 -0.33 -1.50

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html