Finnish Men's Championships 2016-2017 - Statistics

Championship League
Team HF HE % SD % FE % SE %
A.Kauste 27.61 48.44 20.83 55.81 40.45
Sullanmaa 13.89 38.89 25.00 47.06 32.58
RantamÀki 13.81 40.00 26.19 42.55 30.26
Kiiskinen 11.03 40.79 29.76 63.27 34.83
SipilÀ -7.74 27.45 35.19 57.58 33.33
T. Kauste -15.28 19.64 34.92 48.48 29.09
Tahvanainen -19.83 25.93 45.76 37.84 20.41
Kokkola -37.73 10.71 48.44 33.33 30.00
Championship League
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Kiiskinen 7.40 - 5.20 0.81 -0.27
A.Kauste 7.30 - 4.25 1.00 -0.11
RantamÀki 7.15 - 6.05 0.88 -0.68
Sullanmaa 6.75 - 6.10 0.74 -0.52
SipilÀ 6.29 - 5.86 0.54 -0.37
T. Kauste 5.21 - 6.29 0.35 -0.69
Tahvanainen 4.21 - 8.71 0.10 -1.41
Kokkola 3.43 - 8.29 -0.33 -0.94
Division I
Team HF HE % SD % FE % SE %
Rissanen 21.90 39.71 17.81 63.04 42.05
Kalpamaa 11.10 37.68 26.58 49.02 33.33
Hakala 9.50 35.59 26.09 52.63 34.78
Manninen 0.75 30.16 29.41 53.66 35.21
Saarelainen 0.18 30.86 30.68 58.00 30.77
PietikÀinen -1.24 36.07 37.31 52.50 34.33
Ruokolainen -2.97 24.66 27.63 40.38 36.96
ÄikiĂ€ -12.62 32.50 45.12 47.73 35.53
Matarmaa -13.00 28.38 41.38 59.09 37.66
Lindholm -14.57 24.14 38.71 52.78 40.58
Riikonen -20.08 27.14 47.22 50.00 33.85
Holopainen -20.26 22.39 42.65 29.73 27.12
Lehtinen -32.07 22.86 54.93 52.94 40.98
Division I
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
Rissanen 7.73 - 4.18 1.14 -0.06
Hakala 6.44 - 5.11 0.59 -0.25
Ruokolainen 6.27 - 5.91 0.70 -0.48
Saarelainen 6.09 - 5.27 0.74 -0.60
Lindholm 6.00 - 5.56 0.37 -0.22
Kalpamaa 5.95 - 5.68 0.71 -0.56
ÄikiĂ€ 5.82 - 6.50 0.28 -0.50
Riikonen 5.78 - 7.72 0.07 -0.62
PietikÀinen 5.78 - 6.44 0.55 -0.73
Manninen 5.72 - 6.00 0.54 -0.59
Lehtinen 5.61 - 6.61 0.03 -0.34
Matarmaa 5.41 - 5.50 0.39 -0.47
Holopainen 4.94 - 8.00 0.13 -1.08
Qualification
Team HF HE % SD % FE % SE %
T. Kauste 40.00 40.00 0.00 75.00 27.27
Matarmaa 22.50 37.50 15.00 42.86 39.29
Tahvanainen 8.58 29.41 20.83 72.73 31.58
PietikÀinen -3.68 37.50 41.18 50.00 15.38
Rissanen -8.05 23.53 31.58 58.33 17.65
Saarelainen -17.55 21.74 39.29 45.45 28.00
Qualification
Team Result avg Ends with avg Ends without avg
T. Kauste 6.50 - 2.50 2.00 -0.18
Matarmaa 6.33 - 4.83 1.10 -0.46
Tahvanainen 5.17 - 4.50 0.42 -0.32
PietikÀinen 5.00 - 8.25 0.47 -1.62
Rissanen 4.80 - 6.00 0.53 -0.94
Saarelainen 4.57 - 4.86 0.21 -0.32

Tunnuslukujen mÀÀritelmÀt

HF (Hammer Factor): HE - SD. Parhailla jokkueilla on tyypillisesti matala SD-tunnusluku (alle 20%) ja korkea HE (yli 45%). Hammer Factor huomioi eri joukkeuiden pelityylien tuoman vaihtelun HE:ssÀ ja SD:ssÀ. MitÀ korkeampi HF joukkueella on, sitÀ paremmin se yleensÀ menestyy.

HE % (Hammer Efficiency): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu ottamaan vÀhintÀÀn kaksi pistettÀ. NollapÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SD % (Steal Defence): Prosenttiosuus hammerilla pelatuista pÀistÀ, joissa vastustaja on onnistunut varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

FE % (Force Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu pakottamaan vastustajan ottamaan yhden pisteen. NollapÀitÀ ja varastettuja pÀitÀ ei huomioida prosenttiosuutta laskettaessa.

SE % (Steal Efficiency): Prosenttiosuus ilman hammeria pelatuista pÀistÀ, joissa joukkue onnistuu varastamaan. NollapÀÀt huomioidaan prosenttiosuutta laskettaessa.

Result avg: Pelien lopputuloksen keskiarvo.

Ends with avg: Hammerilla pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Ends without avg: Ilman hammeria pelattujen pÀiden pistekeskiarvo.

Lue lisÀÀ: https://curlwithmath.blogspot.com/2018/11/a-new-statistic-hammer-factor.html